NBA: Timberwolves sprzedani za połowę rynkowej wartości, wieloletni spór zażegnany

20 godzin temu

Krótko po sprzedaży udziałów w Boston Celtics, udało się też sfinalizować przekazanie właścicielstwa w klubie Minnesota Timberwolves. Tu jednak kwota nie powala, na co wpływ miał przedłużający się latami proces sprzedaży.

Sprawa wlokła się już od czterech lat, ale w końcu znalazła swoje zakończenie. Jak informują źródła, na które powołuje się Shams Charania z ESPN, Glen Taylor zgodził się na przekazanie 100% udziałów duetowi Alex Rodriguez & Marc Lore. Minnesota Timberwolves, razem z klubem WNBA Minnesota Lynx, zostają więc sprzedani za kwotę 1,5 miliarda dolarów. Nie jest to wiele w kontekście niedawnej sprzedaży Boston Celtics za sumę ponad sześciu miliardów. Trzeba jednak pamiętać, iż kwota została uzgodniona już w 2021 roku, kiedy stawki były wyraźnie niższe. Dlaczego do zawarcia porozumienia doszło więc dopiero teraz?

Dotychczasowy właściciel klubu, 83-letni Glen Taylor, dogadał się z Markiem Lore i Alexem Rodriguezem na odsprzedaż obu klubów w 2021 roku, uzgadniając cenę 1,5 miliarda dolarów płatną w trzech ratach, wraz z którymi przekazywane miały być proporcjonalnie udziały. Dwie pierwsze raty, które zapewniły nowym właścicielom łącznie 36% udziałów, zostały wpłacone zgodnie z planem. Komplikacje pojawiły się dopiero przy trzeciej, kluczowej. Glen Taylor uznał, iż kupcy nie dotrzymali warunków umowy i dokonali wpłaty już po umówionym terminie. Efektem tego Taylor postanowił unieważnić całość umowy, co spowodowało kilkuletnią batalię sądową. Istnieją opinie, jakoby Taylor miał podjąć próbę unieważnienia umowy widząc, jak bardzo w górę poszybowała średnia wartość klubu NBA. Dziś za Timberwolves i Lynx otrzymałby choćby dwa razy więcej. Według szacunków magazynu Forbes, wartość drużyn przekraczać ma dziś 3 miliardy dolarów. Wciąż jest to wartość jedna z najniższych w lidze.

Sprawę – według doniesień – ostatecznie udało się jednak rozwiązać polubownie. Strony miały na przestrzeni ostatnich tygodni prowadzić dyskusje, które doprowadziły do rozwiązania sprawy. Lore i Rodriguez zostaną więc właścicielami 100% udziałów. W trakcie trwania konfliktu z Taylorem, Lore i Rodriguez włączyli do swojej grupy właścicielskiej także byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, byłego managera Google Erica Schmidta, oraz spółkę kapitałową Blue Owl Capital.

W przeciągu tych czterech lat sporów właścicielskich, Timberwolves odnosili jedne z największych sukcesów w całej historii klubu. Po kilku latach posuchy aż trzy razy z rzędu awansowali do playoffów, z czego raz – w ostatnim sezonie – awansowali aż do finałów konferencji. Nie tylko zbudowali w tym czasie kompetentny skład, ale wypromowali też gwiazdę ligi Anthony’ego Edwardsa, którego wizerunek nie pozostaje bez wpływu na wartość marketingową organizacji.

Czy wiesz, że PROBASKET ma swój kanał na WhatsAppie? Kliknij tutaj i dołącz do obserwowania go, by nie przegapić najnowszych informacji ze świata NBA! A może wolisz korzystać z Google News? Znajdziesz nas też tam, zapraszamy!

Wspieraj PROBASKET

  • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep adidas.pl
  • Albo sprawdź ofertę oficjalnego sklep Nike
  • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
  • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
  • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
  • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
  • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna
  • Idź do oryginalnego materiału