Odkryj najbardziej fascynujące chrząszcze, zamieszkujące obszar naszego kraju. Największe z tych owadów na pewno Cię zaskoczą. Przekonaj się, gdzie szukać najciekawszych gatunków i sprawdź, na którego chrząszcza lepiej uważać w czasie spacerów.
REKLAMA
Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy
Gatunki chrząszczy w Polsce
Poznaj najciekawsze gatunki chrząszczy w Polsce. Wśród nich odnajdziesz okazy, które imponują nieprzeciętnymi rozmiarami. Chrząszcze należą do najliczniejszego rzędu owadów na całym świecie i są rozprzestrzenione niemal na wszystkich kontynentach. Szacuje się, iż liczba tego rzędu może sięgać choćby 1,5 miliona. Nasz kraj zamieszkuje około 7 tysięcy gatunków rozmaitych chrząszczy – między innymi biedronkowate, czerwikowate, jelonkowate, kapturnikowate, stonkowate czy zalęszczycowate. Dowiedz się, które z chrząszczy występujących na terenie Polski zaskakują wielkością.
Chrząszcze w Polsce: imponujący jelonek rogacz (Lucanus cervus)
Największe chrząszcze w Polsce? Rekord bez wątpienia należy do jelonka rogacza. Samce tego gatunku mogą osiągać choćby ponad 8 cm długości. Owad zachwyca jednak nie tylko wielkością. Wyróżnia się także oryginalnym, groźnym wyglądem. Jelonek rogacz posiada masywną budowę. Przykuwa spojrzenia potężnymi, dobrze rozwiniętymi żuwaczkami (u samców), które różnią się kolorem od reszty ciała – zwykle są rdzawobrązowe bądź brązowe. Tego chrząszcza trudno pomylić z innym gatunkiem.
Jelonek rogacz Autorstwa Simon A. Eugster - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7790887
Spotkania z majestatycznym jelonkiem rogaczem należą niestety do rzadkości. Liczebność tych pięknych owadów nie jest zbyt duża, a sam jelonek podlega częściowej ochronie gatunkowej. Odnalezienie tego przedstawiciela jelonkowatych nie jest jednak niemożliwe. Na poszukiwania dorosłych owadów należy wyruszyć w czerwcu. Jelonek rogacz to mieszkaniec lasów. jeżeli chcesz zobaczyć go na własne oczy, musisz uważnie rozglądać się po pniach dębów, tuż przy zranieniach kory.
Inne duże chrząszcze, występujące w Polsce. Weźmy je pod lupę!
Nie tylko jelonek rogacz zrobi na Tobie wrażenie. Inne duże chrząszcze, żyjące na terenie naszego kraju również mogą Cię zaskoczyć. Gatunki, które odznaczają się wielkością na tle innych, to między innymi:
Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) – to chrząszcz z rodziny kózkowatych i największy przedstawiciel tej rodziny w Polsce. Wyróżnia go masywna budowa i cylindryczny kształt, zwężający się ku tyłowi. Chrząszcz posiada imponujące, długie czułki i ciemnobrązowe pokrywy skrzydłowe. Jego cykl rozwojowy trwa do trzech lat. Chrząszcz może osiągnąć choćby ponad 5 cm długości. Gatunek ten jest objęty ochroną. Najczęściej bytuje na dębach.
Biegacz skórzasty (Carabus Procrustes) – to największy chrząszcz z biegaczowatych, którego można spotkać na terenie Polski, a także Europy. Owad ten zamieszkuje zwykle lasy liściaste i mieszane. Można go rozpoznać po dość mocnej budowie, czarnym kolorze i pomarszczonych pokrywach skrzydłowych. Owad ten osiąga ponad 4 centymetry długości. Gatunek jest objęty częściową ochroną.
Pachnica dębowa (Osmoderma eremita) – samiczki tego gatunku mogą osiągać choćby ponad 4 cm. Te spore chrząszcze posiadają brunatny, połyskliwy pancerzyk. Owady te można zwykle spotkać w dziuplach dębów i lip. Ich cechą charakterystyczną jest znacznie mniejsza głowa w stosunku do reszty ciała i krótkie czułki, załamane na końcach. Pachnica dębowa podlega ochronie gatunkowej.
Wonnica piżmówka (Aromia moschata) – to niezwykły chrząszcz z rodziny kózkowatych. Od razu przykuwa uwagę barwnym pancerzem. Pancerzyk wonnicy piżmówki jest metaliczny, połyskujący na zielono, niebiesko, brązowo bądź purpurowo. Chrząszcz wyróżnia się podłużnym, smukłym kształtem, a jego oryginalny wygląd podkreślają wyjątkowo długie czułki. Choć woźnica mieni się na piękne kolory i wygląda naprawdę wyjątkowo, to należy do szkodników, które szczególnie upodobały sobie wierzby. Cykl rozwojowy tego gatunku wynosi 3-4 lata. W tym czasie woźnica osiąga długość do 4 cm. Samce okazują się mniejsze od samiczek, jednak ich czułki mają bardziej imponującą długość.
Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) – dość sporym, a przy tym niezwykle interesującym chrząszczem, jest również oleica krówka, która może osiągać 3,5 cm długości. Rozpoznasz ją po skróconych powłokach skrzydłowych i pękatym odwłoku. Owad ten wyróżnia się metalicznym połyskiem. Występuje zwykle w ciemnym zabarwieniu: granatowym, niebieskoczarnym lub czarnym. Owad ten znany jest z toksycznych adekwatności, gdyż potrafi wydzielać trującą ciecz, zawierającą katadrynę. Choć pojedyncze ugryzienie nie jest w stanie zagrozić ludzkiemu życiu, to nie zaleca się jej dotykać – wytwarzana przez oleicę substancja może podrażniać skórę.