MŚ w Biegach Górskich i Trailowych – wyniki ostatniego biegu Mountain Classic

10 miesięcy temu

Tegoroczne Mistrzostwa Świata dobiegły końca. Biegiem zamykającym zmagania był Mountain Classic. Dużo emocji dostarczył zarówno bieg mężczyzn – głównie za sprawą Ugandyjczyka, który chciał finiszować już po pierwszej pętli – jak i kobiet – także za sprawą Ugandyjki, która spadła z 3 pozycji i totalnie wyczerpana dotarła do mety na 11 miejscu.

Juniorzy

Rywalizacja juniorów (poniżej 20 roku życia) przebiegała na dystansie o długości 7,5 km i +/-377 m przewyższenia. W rywalizacji brało udział dwóch Ugandyjczyków i jak można było się spodziewać, pierwsze dwa miejsca zdobyli właśnie reprezentanci Ugandy: złoto James KIRWA , a srebro Hosea CHEMUTAI. Brąz wywalczył Szwajcar Matthieu BÜHRER. Polak Maciej LACHOWSKI (31:59) zajął 35 miejsce. Zawody ukończyło 70 juniorów, więc Polak uplasował się dokładnie w połowie stawki.

TOP 5

1. James KIRWA (UGA) – 27:37
  2. Hosea CHEMUTAI (UGA) – 27:43
  3. Matthieu BÜHRER (SUI) – 27:52
  4. Lukas EHRLE (GER) – 28:28
  5. Jan TORRELLA (ESP) – 28:38

Odmienna sytuacja miała miejsce w rywalizacji juniorek, bowiem z Mistrzostw Świata zrobiły się “Mistrzostwa Europy”. Do rywalizacji były zgłoszone dwie Ugandyjki, ale nie pojawiły się na starcie, więc podium było europejskie. Złoto wywalczyła Brytyjka Rebecca FLAHERTY, srebro Hiszpanka Ines HERAULT, a brąz Włoszka Lucia ARNOLDO. Polki ukończyły rywalizację na 25 miejscu – Monika OGÓREK (37:34) i na 30 miejscu – Zofia TEOFILEWSKA (38:22). Na mecie zameldowało się 48 juniorek.

Seniorzy – Ugandyjczyk chciał finiszować w połowie

Zgodnie z przewidywaniami od początku ruszyli mocno reprezentanci Kenii i Ugandy. Seniorzy mieli do pokonania dwie pętle o długości 7,5 km i przewyższeniu +/-377 m każda. Prowadzący Ugandyjczyk Eliud CHEROP najprawdopodobniej “zapomniał”, iż ma do pokonania dwie, a nie jedną pętlę i przebiegając przez metę po pierwszej pętli zaczął finiszować i cieszyć się ze zwycięstwa. Zdziwił się, kiedy okazało się, iż ma biec dalej. Rok temu Ugandyjczycy też zaliczyli wpadkę i w ogóle nie wystartowali w Mountain Classic, bo zamiast pojawić się na starcie, zjawili się na szczycie góry, przez którą przechodziła trasa i nie zdążyli dotrzeć już na start. CHEROP zapłacił za tą pomyłkę medalem i dobiegł na metę na 4 pozycji. Sytuację pomyłki Ugandyjczyka wykorzystali zawodnicy biegnący na koljenych pozycjach. Złoto wywalczył Ugandyjczyk – który, jak widać wiedział, iż trasa liczy 15 km, a nie 7,5 km – Leonard CHEMUTAI. Na drugiej pozycji finiszował Kenijczyk Ombogo KIRIAGO PHILEMON. Koalicję ugandyjsko-kenijską rozbił Niemiec, ale pochodzący z Erytrei – Filimon ABRAHAM.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Marcin KUBICA (1:01:35), który zajął wysokie 25 miejsce. Michał OLEJNIK finiszował na 32 pozycji (1:02:52), Dominik TABOR (1:03:23) na 38 miejscu, a Piotr ŁOBODZIŃSKI (1:03:53) na 42. Rywalizację ukończyło 120 zawodników.

TOP5

1. Leonard CHEMUTAI (UGA) – 56:14
  2. Ombogo KIRIAGO PHILEMON (KEN) – 56:22
  3. Filimon ABRAHAM (GER) – 56:27
  4. Eliud CHEROP (UGA) – 57:26
  5. Patrick KIPNGENO (KEN) – 57:27

Rywalizację drużynową wygrali Kenijczycy. Srebro zdobyli Włosi, a brąz Hiszpanie. Polacy w drużynówce uplasowali się na 9. miejscu, przed Amerykanami, Kanadyjczykami i Szwajcarami.

Seniorki – kobiety walczyły do upadłego

Po pierwszej pętli prowadziła Szwedka – utytułowana biegaczka na orientację – Tove ALEXANDERSSON z niewielką przewagą nad Amerykanką Grayson MURPHY. Na drugiej pętli MURPHY wyprzedziła Szwedkę na podbiegu i nie oddała prowadzenia aż do mety zgarniając złoto Mistrzostw Świata. Chwilę później ALEXANDERSSON została dogoniona przez Ugandyjkę Annet Chemengich CHELANGAT. Przez pewien odcinek trasy biegły razem, ale Szwedka uciekła jej na zbiegu. Ugandyjkę ta rywalizacja kosztowała bardzo dużo wysiłku. Na ostatnich kilometrach opadła mocno z sił, spadła z trzeciej pozycji i bardzo wyczerpana dobiegła na 11 miejscu. ALEXANDERSSON utrzymała drugie miejsce i zdobyła srebrny medal. Brąz wywalczyła Kenijka Joyce MUTHONI.

Sylwia KAPUSTA-SZYDŁAK (1:20:03) ukończyła rywalizację na 61 pozycji. Bieg ukończyły 94 kobiety.

TOP5

Grayson MURPHY (USA) – 1:04:29
Tove ALEXANDERSSON (SWE) – 1:05:26
Joyce MUTHONI (KEN) – 1:06:40
Valentine Jepkoech RUTTO (KEN) – 1:06:56
Domenika MAYER (GER) – 1:07:09

Pierwsze piątki kobiet i mężczyzn na każdym z czterech dystansów otrzymały nagrody finansowe: 1. 4000 €. 2. 2000 €. 3. 1000 €. 4. 750 €. 5. 500 €.

Drużynówkę wygrały – tak jak w przypadku mężczyzn – Kenijki. Srebro wywalczyły Brytyjki,a brąz Francuzki.