Minister odpowiada na interpelację Jacka Sasina
Poseł Jacek Sasin wniósł interpelację do ministra aktywów państwowych w sprawie zmian w Totalizatorze Sportowym. Odpowiedź jest jednoznaczna.
Jacek Sasin w połowie października zadał ministrowi aktywów państwowych kilka pytań dotyczących działalności Totalizatora Sportowego. Pełna treść interpelacji posła na Sejm RP Prawa i Sprawiedliwości brzmi następująco:
Szanowny Panie Ministrze,
poniżej przedstawiam uzupełnienie interpelacji z 11 października 2024 roku dotyczącej spółki Totalizator Sportowy SA („Spółka”).
W dniu 30 września 2024 roku portal Onet.pl wskazał na skandaliczny „podział łupów (stołków)” dokonany przez koalicję rządzącą (PO/Lewica/Trzecia Droga) w zakresie wskazywania dyrektorów regionalnych w Spółce. W związku z oburzeniem opinii publicznej rada nadzorcza Spółki zdecydowała o odwołaniu dotychczasowego prezesa tej Spółki, p. Rafała Krzemienia.
Wyjaśnienia przedstawione dotychczas przez Ministerstwo Aktywów Państwowych („MAP”) oraz Spółkę są w tym zakresie wyjątkowo lakoniczne. Odnoszę wrażenie, iż to próba „omamienia” społeczeństwa i przykrycia tematu. W związku z tym wnoszę o odpowiedzi na poniższe pytania. Jednocześnie wnoszę o przekazanie kopii dokumentów koniecznych dla potwierdzenia odpowiedzi. W przypadku konieczności pozyskania wyjaśnień od Spółki (zarządu lub członków rady nadzorczej) wnoszę o taki kontakt pomiędzy MAP a Spółką.
1. Czy prezes Rafał Krzemień miał samodzielne uprawnienie do reprezentacji Spółki w sprawach kadrowych? Czy pozostali członkowie zarządu nie mieli udziału w tym procederze? o ile mieli, to dlaczego nie zostali oni również odwołani?
2. Czym była spowodowana konieczność wymiany dyrektorów regionalnych przez Spółkę? Czy wiedziała o tym procesie rada nadzorcza Spółki? Czy akceptowała ten cały proces rada nadzorcza Spółki?
3. Czy to prawda, iż żeby zrobić miejsce dla dyrektorów regionalnych powiązanych z obecną koalicją rządową, odwołano (bez innej przyczyny) poprzednich dyrektorów regionalnych Spółki. Proszę wskazać konkretną liczbę pracowników i współpracowników Spółki (dyrektorów/wicedyrektorów), których objął ten skandaliczny „proces kadrowy”? Jakie były powody tych zmian? Jakie koszty poniosła Spółka w związku z tą „karuzelą kadrową”? Czy wypłacone zostały odwołanym (tym obecnym i poprzednim) jakiekolwiek świadczenia, środki finansowe lub benefity pozafinansowe (np. bonusy, odprawy, wynagrodzenie za zakaz konkurencji, możliwość dalszego korzystanie z samochodu służbowego)?
4. Co kieruje ministrem aktywów państwowych, który nie dokonał jeszcze wymiany członków Rady Nadzorczej, która jako organ korporacyjny nie zauważyła przez wiele miesięcy przedmiotowych nieprawidłowości we własnej Spółce?
5. Czy w związku z tym, iż szkody finansowe i wizerunkowe dla Spółki w związku z przedmiotową sprawą są oczywiste i bardzo znaczne, minister aktywów państwowych skierował/skieruje do organów ścigania wniosek w celu zbadania sprawy lub zamierza zobowiązać Radę Nadzorczą Spółki do dochodzenia roszczeń względem odwołanego prezesa Spółki na drodze cywilnej?
Minister aktywów państwowych odpowiedział na zapytania posła Sasina.