LOTTO PZT Polish Tour. Amelia Paszun z życiowym sukcesem, Polacy i Polki w ofensywie

tenisbydawid.pl 2 godzin temu

Siedem Polek znalazło się w głównej drabince RokitkiPark Open, czyli jednego z największych turniejów LOTTO PZT Polish Tour. Imprezę rangi ITF W50 od zwycięstwa rozpoczęła debiutująca na tym poziomie Amelia Paszun. Polacy dobrze radzą sobie także w Rzeszów Open, czyli imprezie ITF M15.

Czwarty tydzień czerwca to kumulacja tenisowych emocji. Kibice w północnej części kraju mają okazję oglądać czołowe polskie zawodniczki podczas turnieju w Gdańsku, ci w południowej mogą z kolei wziąć kurs na Rzeszów. – Cieszymy się, iż LOTTO PZT Polish Tour się rozwija. Rzeszów Open w tym roku na mapie cyklu pojawił się po raz pierwszy, a Gdańsk ma wyższą rangę niż w poprzednim sezonie – przypomina prezes Polskiego Związku Tenisowego (PZT) Dariusz Łukaszewski. – Turnieje mają być przede wszystkim szansą dla naszych zawodników i zawodniczek. Liczymy, iż wykorzystają szansę, jaką daje rywalizacja przed własną publicznością.

Obsada RokitkiPark Open jest mocna, do turnieju w Gdańsku zgłosiło się wiele zawodniczek z doświadczeniem w turniejach wielkoszlemowych. Polki do głównej drabinki dostały się dzięki dzikim kartom oraz dobrym występom w kwalifikacjach, ale to nie oznacza, iż ich ambicje kończą się na udziale w pierwszej rundzie. Swój premierowy mecz w turnieju głównym na poziomie ITF W50 we wtorek wygrała już Amelia Paszun. 18-latka nigdy wcześniej nie grała jako singlistka w imprezie tej rangi. Taką możliwość dał jej dopiero LOTTO PZT Polish Tour i młoda zawodniczka szansę wykorzystała. To oznacza 6 punktów oraz awans o blisko sto miejsc w rankingu WTA.

– Bardzo się cieszę, iż wykorzystałam dziką kartę. To mój debiut na tym poziomie. Nie wybiegam w ten turniej dalej, będę się skupiać na każdym kolejnym meczu – mówi zawodniczka AZS Poznań. – Widzimy, iż Amelia robi progres. Zaczęła grać w ubiegłym roku na poziomie WTA, zbudowała sobie pewien ranking. Jej największym atutem jest agresja w grze, atak, chodzenie do siatki. Nad tym pracujemy. Mocno poprawiła też serwis – mówi Jerzy Paszun, czyli ojciec Amelii, który jako trener opiekuję się córką wspólnie z synem Sebastianem. – Trenujemy ją z krótką przerwą od czwartego roku życia. adekwatnie wszystko robimy sami – dodaje.

Paszun w pierwszej rundzie wygrała z reprezentantką gospodarzy Orianą Gniewkowską 6:3, 3:6, 6:1. 20-letnia zawodniczka KT GAT Gdańsk udziału w turnieju jednak nie kończy, bo przed nią gra podwójna Turniej deblowy od zwycięstw rozpoczęły tenisistka LOTTO PZT Team Weronika Ewald (KT GAT Gdańsk) i Daria Kuczer (BKT Advantage Bielsko-Biała), które pokonały 6:3, 6:0 Darię Górską (Legia Tenis Warszawa) i Amy Suchą. Awans do drugiej rundy wywalczyła także występująca z Idą Johansson Marcelina Podlińska (KS Górnik Bytom). Polsko-szwedzka para była lepsza od duetu Gabriela Gregorczyk/Iga Piotrowska (Morelowa Tennis Club Warszawa).

Polacy sukcesy odnosili także w Rzeszowie. Turniej główny singlistów przy wypełnionych po brzegi trybunach rozpoczął rozstawiony z „siódemką” Kacper Szymkowiak (UKS Sport Klub Wrocław), który pokonał Filipa Czyrka (KS Czarni Rzeszów). – Wylosować gracza, którego nie znam, a on występuje przed własną publicznością… Trudna sprawa. Nie wiedziałem, czego się spodziewać, ale się udało. Jestem trochę starszy, mam więcej doświadczenia. To odgrywa swoją rolę. A moje rozstawienie? choćby wchodząc do takiego turnieju z eliminacji, zawsze miałem założenie, żeby go wygrać, więc teraz tym bardziej taki mam cel – mówi Szymkowiak.

Nie zawiedli faworyci gospodarzy grze podwójnej, czyli Alan istotny (KS Czarni Rzeszów) i Oskari Paldanius. Dwukrotni juniorscy mistrzowie turniejów wielkoszlemowych wygrali 6:0, 6:1 ze słowacką parą Alex Lapsansky/Samuel Stolarik. Polak i Fin w środę rozpoczną swój udział w turnieju singlowym. Emocji nie zabraknie, bo w głównej drabince gry pojedynczej jest aż czternastu Polaków i dwunastu z nich pojawi się na korcie we wtorek. Siedem Polek przystąpiło do singlowej rywalizacji w Gdańsku, bo trzy – Podlińska, Kuczer oraz Weronika Falkowska (KS Górnik Bytom) – sukcesem zakończyły występ w kwalifikacjach.

Partnerem tytularnym LOTTO PZT Polish Tour jest LOTTO, czyli Partner Strategiczny Polskiego Związku Tenisowego. Partnerem Głównym cyklu jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, Partnerami – TAURON, Hertz oraz Tretorn, a Partnerem Medialnym – „Tenis Magazyn”.

Partnerami RokitkiPark Open są Rokitki Park, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Miasto Gdańsk oraz ZIAJA. Partnerem głównym Rzeszów Open jest Miasto Rzeszów, Sponsorem Strategicznym – Pater, Sponsorami Oficjalnymi – Hasborg, Mucha Rogala Adwokaci i Radcowie Prawni, Invest Biuro, Hotel Wellness&SPA Nowy Dwór, Racławówka, Est-Polska oraz Mercedes-Benz Zasada Auto, a Technicznymi – Vendi-Mar, Endorfina, Lion Team, Decathlon, FlyPark, Restauracja Fuente, Porcelana, CUTLINE i ROSiR.

Więcej informacji o LOTTO PZT Polish Tour: www.lottopztpolishtour.pl


Wyniki oraz drabinki turnieju singlowego i deblowego w Rzeszowie są dostępne pod adresem

Wyniki oraz drabinki turnieju singlowego i deblowego w Gdańsku są dostępne pod adresem

Zapisz się do najbliższej edycji Tenis by Dawid Cup!

Zapisz się tutaj!

Idź do oryginalnego materiału