Kontrolerzy NIK weszli do dwóch instytucji. Polecenie Banasia

3 godzin temu
Zdjęcie: Prezes NIK Marian Banaś Źródło: PAP / Tomasz Gzell


Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę specjalną w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz kontrolę doraźną w Polskim Komitecie Olimpijskim (PKOI) – podał we wtorek NIK.


"Kontrolerzy Delegatury NIK w Białymstoku rozpoczęli kontrolę specjalną, zleconą przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, która obejmie funkcjonowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz spółek powołanych w okresie od 2014 do 2025 roku" – czytamy w komunikacie.


"Zadaniem kontroli będzie kompleksowe zbadanie organizacji i funkcjonowania NCBR i powołanych spółek, zarówno w zakresie działalności naukowej jak i bieżącej. Ustalenia kontroli pozwolą zweryfikować czy NCBR i powołane spółki działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym regulacjami dotyczącymi działalności badawczo-rozwojowej" – napisano.


twitter


NCBR pod lupą NIK


Podkreślono, iż ważnym aspektem kontroli będzie ocena, czy środki finansowe przyznawane przez NCBR są wykorzystywane w sposób efektywny i celowy, a także czy finansowane projekty przynoszą oczekiwane rezultaty.


"Kontrola będzie miała również na celu sprawdzenie czy procesy decyzyjne w NCBR są przejrzyste i oparte na obiektywnych kryteriach, co jest najważniejsze dla utrzymania zaufania publicznego do instytucji. Istotnym elementem będzie również identyfikacja potencjalnych ryzyk, takich jak konflikty interesów, nieprawidłowe zarządzanie środkami czy inne działania niezgodne z przepisami" – zaznacza NIK.


Izba podkreśla, iż kontrola ta jest pierwszą w tej kadencji i jednocześnie pierwszą od wielu lat kontrolą specjalną.


Kontrola także w PKOI


"Także dziś rozpoczęła się kontrola doraźna w Polskim Komitecie Olimpijskim (PKOL), która będzie dotyczyła realizacji i rozliczania przez tę instytucję umów finansowanych ze środków publicznych" – podał NIK.


Kontrola zostanie przeprowadzona przez kontrolerów z Departamentu Strategii NIK i obejmie okres od 9 sierpnia 2021 r., czyli od dnia następnego po zakończeniu XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio do 27 lutego 2025 r.


"Celem kontroli będzie ustalenie skali finansowania publicznego przekazanego do PKOL, a także odpowiedź na pytanie, czy PKOL prawidłowo realizował umowy, które były finansowane ze środków publicznych, tj. czy wydatki dokonywane były w sposób legalny i gospodarny. Kontrolerzy zweryfikują również czy rozliczenie tych umów było prawidłowe" – czytamy w oświadczeniu.


Czytaj też:​PKOl traci kolejnych sponsorów. Decyzje zapadły
Idź do oryginalnego materiału