Końcowe odliczanie do 34. Biegu Niepodległości. Wielkie zainteresowanie wydarzeniem

6 godzin temu

11 listopada biegacze tradycyjnie przystąpią do sportowej rywalizacji w patriotycznym duchu, a wspierający ich kibice wyjdą na ulice Warszawy, aby wspólnie świętować 106. rocznicę niepodległości Polski. 34. Bieg Niepodległości zwieńczy tegoroczną Warszawską Triadę Biegową prawdopodobnie jako największa impreza biegowa w 2024 roku. Na liście startowej jest już prawie 16 tys. osób, a zapisy ciągle trwają.

Można wskazać już kilka osób, które w tym roku są faworytami do wygranej. W rywalizacji pań główną kandydatką do zwycięstwa będzie Sabina Jarząbek, która w przeciągu ostatniego miesiąca obroniła tytuły mistrzyni Polski na 5 i 10 km.

Wśród panów kwestia podziału miejsc na podium może rozstrzygnąć się pomiędzy zawodnikami, którzy bezpośrednio rywalizowali ze sobą we wrześniowym 46. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim. Po raz kolejny w bezpośrednim pojedynku zetrą się zarówno zwycięzca, Levente Szemerei z Węgier, jak i drugi na mecie maratonu Mateusz Kaczor.

Swoje uczestnictwo w poniedziałkowym biegu potwierdził także Mariusz Giżyński – wielokrotny zwycięzca stołecznego biegu, który przed rokiem w Biegu Niepodległości finiszował jako trzeci.

Będzie biało-czerwono

Start i meta 34. Biegu Niepodległości tradycyjnie będzie znajdować się na Alei Jana Pawła II. Bieg na 10 km rozpocznie się dokładnie o godz. 11:11, a poprzedzi go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Organizatorzy zachęcają do założenia białych lub czerwonych koszulek, ponieważ na starcie biegacze utworzą wielotysięczną narodową flagę, aby podkreślić patriotyczny i symboliczny charakter całego wydarzenia. Start będzie odbywał się falowo, a szczegóły dla poszczególnych tur można znaleźć w informatorze.

Wcześniej – o godzinie 10:00 wystartuje Mila Niepodległości dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat na dystansie 1918 metrów. W Biegu Niepodległości mogą wziąć udział także ci, którzy 11 listopada nie mogą być w Warszawie. Dla nich uruchomiono równolegle zapisy na wirtualną edycję wydarzenia.

fot: www.sportografia.pl

Przed startami tradycyjnie odbywać będą się rozgrzewki dla uczestników. Pierwszą tego dnia rozgrzewkę – dla uczestników Mili Niepodległości poprowadzi wyjątkowa biegaczka – Joanna Jóźwik, piąta zawodniczka IO w Rio de Janeiro, medalistka mistrzostw Europy i ambasadorka PKO Biegajmy razem – programu PKO Banku Polskiego, będącego sponsorem głównym biegu.

Numery startowe na bieg odbierać można w Biurze Zawodów w Westfield Arkadia, przy ul. Jana Pawła II 82 w Warszawie. Biuro zawodów znajduje się na poziomie 0, tuż przy wejściu głównym. W piątek (8 listopada) jest czynne od 14:00 do 20:00, jutro od 10:00 do 20:00, a w niedzielę od 14:00 do 20:00. W dniu biegu biuro zawodów będzie nieczynne.

Święto Niepodległości nie może się odbyć bez Józefa Piłsudskiego, dlatego wszyscy chętni będą mogli zapozować do zdjęć z odtwórcą postaci marszałka. Na spotkanie z historią przyjdźcie na skrzyżowanie Stawki z Jana Pawła. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” w stylizowanych strojach doprowadzi zawodników na start poszczególnych fal, a Chór Politechniki wystąpi na scenie – usłyszymy w ich wykonaniu pieśni patriotyczne.

W Miasteczku Biegowym staną punkty zaprzyjaźnionych fundacji i partnerów. W tej strefie pełno będzie atrakcji dla dzieci oraz okazji, aby otrzymać gadżety w barwach narodowych. Przy trasie znajdą się natomiast punkty kibicowania.

fot: www.sportografia.pl

Boom na Warszawską Triadę Biegową

Zapisy na bieg wciąż trwają, a organizatorzy informują, iż zapisanych jest już niemal 16 tys. osób na bieg główny, 500 osób na nordic walking oraz kolejne 500 na Milę Niepodległości. Jest to znaczący wzrost względem poprzedniego roku, w którym nieco ponad 13 tys. biegaczy świętowało niepodległość na sportowo. Cały czas można dołączyć, a internetowe zapisy prowadzone są na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com

Inne biegi zaliczane do cyklu Warszawskiej Triady Biegowej, czyli Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego również były liczniejsze niż w 2023 roku, dlatego już oficjalnie można ogłosić frekwencyjny hat-trick. To w dużej mierze zasługa udanej współpracy Fundacji „Maraton Warszawski” i Aktywnej Warszawy, które wspólnie organizują wszystkie biegi triady.

Moda na bieganie wróciła w pełni sił i wszyscy uczestnicy tego niezwykłego biegu udowadniają, iż sport to nie tylko wyzwanie czy zadanie do wykonania, ale przede wszystkim święto radości, wspólnoty i bliskości – mówi Magda Skrocka, dyrektor 34. Biegu Niepodległości.

fot: www.sportografia.pl

Mieszkańcy stolicy biegają na potęgę. gwałtownie czy wolno – to kwestia drugorzędna. Prawie niemożliwe staje się wyjście na spacer bez zobaczenia choć jednej truchtającej osoby. Warszawianki i warszawiacy chętnie łączą się w grupy i sekcje – od tych sąsiedzkich oddolnych, po organizowane przez jednostki, takie jak Aktywna Warszawa.

Ten pozytywny trend widać we wszystkich grupach wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania. Zauważany jest także przez prywatne firmy, instytucje i organizacje, które nawiązują nowe współprace i łączą siły przy organizacji akcji wspierających aktywność sportową mieszkańców stolicy.

– Coraz więcej warszawiaków i warszawianek pasjonuje się bieganiem. Widzimy to nie tylko w parkach, na ulicach czy nad Wisłą, ale także na wydarzeniach sportowych, jak np. Bieg Niepodległości. Gdy organizowano go po raz pierwszy w 1989 r. zgłosiło się zaledwie 316 osób, a w tym roku 11 listopada ulicami Warszawy pobiegnie ponad 15 tys. biegaczek i biegaczy – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. w nagłówku Sportografia.pl

Idź do oryginalnego materiału