Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

rybobranie.pl 2 godzin temu

Witamy na naszej stronie, gdzie przedstawimy Państwu zasady gry w piłkę ręczną. Piłka ręczna to dynamiczny i emocjonujący sport, który cieszy się dużą popularnością na całym świecie. W tym artykule omówimy podstawowe zasady tej dyscypliny, abyście mogli lepiej zrozumieć tę grę.

1. Liczba zawodników

W piłkę ręczną gra się dwiema drużynami, złożonymi z siedmiu zawodników każda. Jednym z zawodników jest bramkarz, a pozostali to polowi. Każda drużyna może mieć również kilku rezerwowych, którzy mogą wchodzić na boisko w trakcie meczu.

2. Czas trwania meczu

Standardowy mecz piłki manualnej składa się z dwóch połów, z których każdy trwa 30 minut. Pomiędzy połowami jest przerwa trwająca 10-15 minut. W przypadku remisu po regulaminowym czasie gry, może być rozegrana dogrywka lub serię rzutów karnych, aby wyłonić zwycięzcę.

3. Cel gry

Celem gry w piłkę ręczną jest zdobycie jak największej liczby bramek przez drużynę. Bramka jest uznawana, gdy piłka całkowicie przekroczy linię bramkową i wpadnie do bramki przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie więcej bramek, wygrywa mecz.

4. Ruch z piłką

Zawodnicy mogą poruszać się z piłką, wykonując trzy kroki. Po trzech krokach muszą podać piłkę dalej lub oddać ją przeciwnikowi. Mogą również wykonać rzut na bramkę lub rzut karny. Zawodnicy nie mogą trzymać piłki dłużej niż trzy sekundy, ani dotykać jej nogami.

5. Rzuty karne

Rzut karny jest wykonywany, gdy dochodzi do poważnego naruszenia zasad przez drużynę przeciwną. Zawodnik wykonujący rzut karny stoi samotnie przed bramkarzem i ma szansę zdobyć bramkę. Bramkarz musi pozostać na linii bramkowej do momentu wykonania rzutu.

6. Przepisy dotyczące obrony

Bramkarz ma za zadanie bronić bramki przed strzałami przeciwników. Może używać rąk, nóg i innych części ciała do obrony. Bramkarz może również wyjść z bramki i uczestniczyć w grze jako polowy, ale musi przestrzegać zasad dotyczących trzymania piłki i ruchu z nią.

7. Faule i karne

W piłce manualnej istnieje wiele rodzajów fauli, które mogą być popełniane przez zawodników. Przykładowe faule to: szarżowanie, blokowanie, faulowanie przeciwnika, trzymanie piłki dłużej niż trzy sekundy, czy dotknięcie piłki nogą. Za popełnienie faulu zawodnik może otrzymać karę w postaci rzutu wolnego lub rzutu karnego dla drużyny przeciwnej.

8. Sędziowie i ich role

Podczas meczu piłki manualnej obecni są sędziowie, którzy pilnują przestrzegania zasad gry. Sędziowie mają za zadanie rozstrzygać sporne sytuacje, przyznawać rzuty karne, karne i wolne, a także ukarać zawodników za faule. Ich decyzje są ostateczne i niepodważalne.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy podstawowe zasady gry w piłkę ręczną. Mam nadzieję, iż teraz lepiej rozumiesz tę dynamiczną dyscyplinę sportową. Pamiętaj, iż piłka ręczna to nie tylko emocjonujący sport, ale także doskonała forma aktywności fizycznej. jeżeli jesteś zainteresowany tą grą, zachęcamy do bliższego zapoznania się z jej zasadami i dołączenia do lokalnej drużyny. Powodzenia!

Zasady gry w piłkę ręczną obejmują:
1. Gra toczy się między dwoma drużynami, złożonymi z siedmiu zawodników (w tym bramkarza) na każdej stronie.
2. Celem gry jest zdobycie większej liczby goli od przeciwnika, wprowadzając piłkę do bramki przeciwnika.
3. Zawodnicy mogą przenosić, rzucać i odbijać piłkę rękami, ale nie mogą jej trzymać dłużej niż przez 3 sekundy.
4. Zawodnicy nie mogą dotykać piłki nogami ani przenosić jej dzięki nóg.
5. Zawodnicy nie mogą atakować bramkarza, gdy ten znajduje się w obrębie swojej bramki.
6. Zawodnicy nie mogą przechodzić piłki do kolegi, który znajduje się w polu bramkowym.
7. Zawodnicy nie mogą przechodzić piłki do bramkarza, który znajduje się poza polem bramkowym.
8. Mecz składa się z dwóch połów po 30 minut każdy, z krótką przerwą między nimi.
9. W przypadku remisu po regulaminowym czasie gry, może być rozegrana dogrywka lub serii rzutów karnych, aby wyłonić zwycięzcę.