Golden Trail World Series 2024 zakończony. Podsumowanie

13 godzin temu

Błotniste szlaki skąpanego w deszczu Locarno, wyłoniły mistrzów Golden Trail World Series 2024. W rywalizacji mężczyzn niepokonany od kilku miesięcy Elhousine Elazzaoui przypieczętował swoją dominację. Cały cykl wśród kobiet wygrała Kenijka Joyce Njeru. Świetny bieg zaliczyli Weronika Matuszczak, Bartek Przedwojewski i Marcin Kubica.

W sobotę, 19 października odbył się bieg finałowy kobiet. Spodziewana była zacięta rywalizacja między Kenijkami Joyline Chepngeno i Joyce Njeru. Trasę liczącą 24 km i 1400 m przewyższenia zdominowała od początku Kenijka Joyline Chepngeno. Pokazała swoją dominację nad rywalkami i pewnie zwyciężyła z przewagą ponad 4 minut. Jej rodaczka niestety w trakcie biegu skręciła kostkę. Njeru walczyła i przez zdecydowaną większość dystansu biegła na drugiej pozycji, ale na ostatnim kilometrze, na technicznym zbiegu wyprzedziła ją Amerykanka Lauren Gregory. Njeru dobiegła na trzecim miejscu.

Zwyciężczynie GTWS 2024

Bieg finałowy wyłonił zwycięzców w klasyfikacji generalnej Golden Trail World Series 2024, bowiem zwycięzca GTWS wyłaniany jest na podstawie sumy punktów z biegów klasyfikacyjnych i finałowych. Zwyciężczynią całego cyklu została Joyce Njeru. Drugie miejsce wywalczyła Judith Wyder, która w biegu finałowym zaliczyła poważny upadek, ale to nie przeszkodziło jej ukończyć rywalizacji na wysokiej pozycji. Trzecie miejsce należy do Malen Osy z Hiszpanii. Czwarte wywalczyła Chinka Miao Yao, a piąte Amerykanka Anna Gibson. W całym cyklu świetnie radziła sobie Rumunka Madalina Florea, która ma na swoim koncie trzy drugie miejsca w biegach kwalifikacyjnych. Niestety w biegu finałowym mierzyła się z trudnościami i rywalizację ukończyła na odległym 43. miejscu, co spowodowało, iż w klasyfikacji generalnej spadła z drugiej pozycji na szóstą. Sophia Laukli – zeszłoroczna zwyciężczyni GTWS – w tym roku zajęła 13. miejsce w generalce.

Weronika Matuszczak

Weronika Matuszczak trzecia w GTNS

W klasyfikacji indywidualnej kobiet rywalizujących w ramach GTNS (drużynowa klasyfikacja krajowa), Weronika Matuszczak (2:26:28) zajęła 4. miejsce w biegu finałowym, co przełożyło się 3. miejsce w całym cyklu GTNS. Patrycja Stanek, która startowała w klasyfikacji open (poza GTWS i GTNS), niestety wycofała się z rywalizacji z powodu kontuzji.

Elhousine Elazzaoui potwierdził swoją dominację w GTWS 2024

Tak jak Remi Bonnet zdominował GTWS 2023, tak królem tegorocznej serii jest Marokańczyk Elhousine Elazzaoui. Wygrał trzy ostatnie biegi kwalifikacyjne, zwyciężył w piątkowym Prologu i potwierdził swoją formę zwycięstwem w niedzielnym biegu finałowym. Wspomniany Remi Bonnet nie miał w tym roku sezonu życia, ale “obudził” się w biegu finałowym, w którym wywalczył drugą pozycję. Trzy kolejne miejsca zajęli Kenijczycy: Patrick Kipngeno, Timothy Kibett i Philemon Kiriago.

Elhousine Elazzaoui niekwestionowanym zwycięzcą GTWS 2024

Wygrywając Prolog i bieg finałowy Elhousine Elazzaoui przypieczętował swoje zwycięstwo w tegorocznym cyklu GTWS. Drugie miejsce zajął Patrick Kipngeno, trzecie Remi Bonnet, czwarte Philemon Kiriago, a piąte Daniel Pattis.

Bartek Przedwojewski i Marcin Kubica w pierwszej dwudziestce

W biegu finałowym najwyżej z Polaków uplasował się Bartek Przedwojewski (1:58:51) zajmując 13. miejsce oraz Marcin Kubica (2:00:35), który był 17. Bartek ogłosił, iż był to jego ostatni sezon rywalizacji w cyklu GTWS, a teraz rozpocznie przygodę z biegami ultra. Marcin Rzeszótko (2:05:32) zajął 35. pozycję, a ponad minutę później na 39. miejscu finiszował Dominik Tabor (2:06:46).

W klasyfikacji generalnej GTWS 2024 Polacy uplasowali się na poniższych miejscach:

• 7. Bartek Przedwojewski
  • 13. Marcin Kubica
  • 24. Marcin Rzeszótko
  • 30. Dominik Tabor
Rafał Matuszczak

Rafał Matuszczak rywalizujący w GTNS, niestety z powodu skręcenia kostki nie ukończył zawodów. Rywalizację drużynową GTNS wygrał team reprezentujący Szwecję, Norwegię, Danię i Finlandię. Drugie miejsce zajęła drużyna z Meksyku, a trzecie reprezentanci USA i Kanady.