Uroczysta gala zakończenia sezonu 2025/2026 ORLEN Basket Ligi i ORLEN Basket Ligi Kobiet za nami! Uhonorowano najlepsze drużyny, wyróżniono najlepszych zawodników oraz rozdano nagrody w innych kategoriach. Była to również kolejna świetna okazja do podziękowania Sponsorom i Partnerom.
Najlepsza zawodniczka młodzieżowa w Orlen Basket Lidze Kobiet w okresie 2025/26
Maria Burliga (MB Zagłębie Sosnowiec)
Nagrodę wręczała: Elżbieta Nowak, wiceprezes Zarządu PZKosz
Jej kariera rozwija się modelowo. Po wyjeździe z rodzinnego Krakowa seniorskiej koszykówki uczyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach, skąd przeniosła się do Sosnowca. Przed rokiem najlepsza zawodniczka KLK, z pierwszymi szlifami w ORLEN Basket Lidze Kobiet. Ten sezon w kategorii U23 należał do niej, o czym przesądzili trenerzy pracujący w rozgrywkach. Dobra forma na ekstraklasowych parkietach zaprocentowała debiutem w seniorskiej kadrze Polski. Teraz przed Marią kolejne ważne wydarzenie - EuroBasket U20, do którego przygotowuje się już od kilku tygodni.
- Dziękuję za to wyróżnienie. Szczególne podziękowania należą się moim rodzicom i siostrze, którzy wspierają mnie na każdym etapie mojej koszykarskiej kariery. Szczególnie dziękuję trenerom i dziewczynom z Sosnowca, za pomoc w rozwoju i zbieraniu doświadczenia na parkietach OBLK. Nagrodę dedykuje dziadkowi, który pokazał mi wiele sportów i rozwijał moją koszykarską pasję – powiedziała Maria Burliga.
Najbardziej medialny klub Orlen Basket Ligi Kobiet w okresie 2025/26
KSSSE Enea AJP Gorzów Wlkp
Nagrodę wręczał: Sebastian Bykowski, wiceprezes Instytutu Monitorowania Mediów
Drugi raz z rzędu drużyna z Gorzowa Wielkopolskiego została najbardziej medialnym klubem ORLEN Basket Ligi Kobiet. Zeszłoroczny sukces nie tylko nie uśpił organizacji, ale pobudził do kolejnych inicjatyw, które jeszcze mocniej zaangażowały kibiców i promowały kobiecą koszykówkę. Konkurencja jednak nie śpi, dlatego już teraz nie możemy doczekać się kolejnego sezonu.
Najlepsza polska zawodniczka Orlen Basket Ligi Kobiet w okresie 2025/26
Kamila Borkowska (LOTTO AZS UMCS Lublin)
Nagrodę wręczał: Michał Czechowicz, Teamwear Director marki 4F
Ważny element w talii Karola Kowalewskiego. W Lublinie pojawiła się wraz z Nowym Rokiem, znacząco wzmacniając siłę podkoszową Akademiczek. Często romansowała z double-double, w fazie play-off będąc solidnym punktem swojego zespołu. Sympatyczna zawodniczka z Mysłowic zgarnia kolejną nagrodę podczas podsumowującej sezon Gali. Przed rokiem okazała się najlepszą młodą zawodniczką.
- Jest to kolejny rok, w którym odbieram wyróżnienie podczas Gali podsumowującej sezon. Jest to dla mnie ogromy zaszczyt. Z każdym rokiem moja kariera się rozwija. Szczególne podziękowania w tym miejscu należą się trenerom i koleżankom z drużyny. Przyjęli mnie w połowie sezonu i pozwolili wkomponować się w zespół. Nagrodę dedykuję rodzicom, którzy wczoraj obchodzili 25-lecie ślubu – powiedziała Kamila Borkowska.
Najlepszy Trener Orlen Basket Ligi Kobiet w okresie 2025/26
Wojciech Szawarski (Enea AZS Politechnika Poznań)
Nagrodę wręczał: Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao S.A.
Po 22 latach drużyna z Poznania wywalczyła medal mistrzostw Polski. Srebro, po wyrównanej rywalizacji z LOTTO AZS UMCS Lublin, w Wielkopolsce świętowano niczym złoto. Architektem sukcesu Akademiczek był Wojciech Szawarski, dwukrotnie ogrywając w fazie play-off drużyny wyżej notowane po rundzie zasadniczej. Przed trenerem pracowite lato z Kadrą U20 kobiet.
- Koszykówka to sport drużynowy, dlatego traktuję to jako nagrodę dla klubu. Dedykuję ją mojemu sztabowi. Wielkie podziękowania dla moich dziewczyn za pracę, zaufanie i wiarę w to co robiły. Szczególne podziękowania należą się trenerowi Tomaszowi Herktowi. To był dla mnie wielki zaszczyt móc pracować razem z tak wyśmienitym trenerem - powiedział Wojciech Szawarski.
Najlepsza zawodniczka Orlen Basket Ligi Kobiet w okresie 2025/26
Markeisha Gatling (LOTTO AZS UMCS Lublin)
Nagrodę wręczał: Paweł Patkowski, dyrektor Biura Sponsoringu Sportu ORLEN S.A.
Wyśmienicie korzystała ze swoich warunków fizycznych, tworząc z Kamilą Borkowską trudny do zatrzymania duet. Często wykańczała akcje blisko obręczy, ale pozostawiona bez opieki na półdystansie także potrafiła skarcić rywalki. Wielokrotnie wyróżniana w ligach, których miała okazję grać. MVP finałów ORLEN Basket Ligi Kobiet. Był to jej drugi sezon w Polsce. Wcześniej była ważnym punktem klubu z Bydgoszczy ponad dekadę temu.
Nagroda za I miejsce w Orlen Basket Lidze Kobiet w okresie 2025/26
LOTTO AZS UMCS Lublin
Nagrodę odebrał: Damian Rudnicki, prezes Zarządu Klubu
Wręczający: Grzegorz Bachański, prezes PZKosz
Zespół z Lublina od początku sezonu był jednym z faworytów w walce o podium, ale jedno to przedsezonowe analizy, a drugie wynik na koniec sezonu. W najważniejszej części sezonu - fazie play-off zespół Karola Kowalewskiego nie miał sobie równych, dopiero w finale przegrywając jedyne spotkanie. Koszykarki LOTTO AZS UMCS sięgnęły po drugi w historii złoty medal. Wcześniej tytuł wywalczył w 2023 roku.
Nagroda za II miejsce w Orlen Basket Lidze Kobiet w okresie 2025/26
Enea AZS Politechnika Poznań
Nagrodę odebrał: Arkadiusz Dratwa, prezes Zarządu Klubu
Nagrodę wręczał: Grzegorz Bachański, prezes PZKosz
Ten sezon w Poznaniu zapamiętają na długo! Po 22 latach zespół z Wielkopolski wrócił na podium w ORLEN Basket Lidze Kobiet, prezentując efektowną i efektywną koszykówkę. Akademiczki w minionych rozgrywkach swoją postawą dostarczyły dużej dawki pozytywnych emocji kibicom. Zakończony sezon w Poznaniu na pewno będą pamiętać długo.
Nagroda za III miejsce w Orlen Basket Lidze Kobiet w okresie 2025/26
KSSSE Enea AJP Gorzów Wielkopolski
Nagrodę odebrał: Michał Kugler, prezes Zarządu Klubu
Nagrodę wręczał: Grzegorz Bachański, prezes PZKosz
Jedenasty medal w historii dla klubu z Gorzowa Wielkopolskiego stał się faktem. Zespół Dariusza Kaszowskiego rozegrał bardzo dobrą rundę zasadniczą, w starciu o brąz pokonując 1KS Ślęzę Wrocław. Tym samym czwarty raz z rzędu ekipa z Lubuskiego zameldowała się w strefie medalowej.

5 godzin temu











