Zdjęcie: Duolingo wprowadza kurs szachowy. Większość z nas jednak nie zagra

Duolingo wprowadza kurs szachowy w wersji beta na iOS w języku angielskim.
Znam Duolingo od kilku ładnych lat, a od dwóch, codziennie powtarzam sobie z tą aplikacją język angielski, który trochę zaniedbałem. Nie sądzę, by wiele mnie to nauczyło, ale jak i tak siedzę na kiblu z telefonem, to lepiej robić to, niż bezmyślnie scrollować feeda na tiktoku. Teraz do dziesiątek języków, których podstaw nauczysz się w Duolingo, dołączają szachy.
Kurs szachowy w Duolingo

Nowy kurs szachowy, podobnie jak w przypadku kursów językowych będzie korzystał z krótkich łamigłówek. Nauczymy się jak poruszać się skoczkiem, którego ruch jest najmniej typowym z całej gamy figur szachowych, czy matować zapędzonego w róg króla. Nie spodziewajmy się więc gambitu królewskiego, czy innych skomplikowanych otwarć, przynajmniej na start, bo Duolingo obiecuje, iż kurs oferował będzie lekcje dla szerokiego zakresu poziomów umiejętności.
Podejście zespołu polegało na „uczynieniu szachów tak przystępnymi, jak to możliwe” – mówi Edwin Bodge, kierownik ds. produktów grupy Duolingo
Naszym przewodnikiem podczas gry będzie postać Oscara z Duolingo. Właśnie z Oscarem zagramy też krótkie mini-mecze czy też pełne szachowe potyczki. Szachy dołączają do tematów takich jak muzyka i matematyka, które nie są oparte na nauce języka, a zostały wprowadzone do Duolingo. W rozmowie z The Verge inżynier systemu Sammi Siegel zdradził, iż firma nie ma dalszych planów na rozwój platformy w dalsze pozajęzykowe gałęzie - „chociaż nie mamy żadnych planów do udostępnienia na razie, myślę, iż po prostu zobaczymy, jak pójdzie to uruchomienie, a potem pójdziemy dalej”. Naturalnym kolejnym krokiem jest nauka programowania, bo istnieje kilka podobnych rozwiązań, takich jak SoloLearn, Mimo, Codecademy Go czy Enki.
https://dailyweb.pl/nauka-jezyka-na-smartfonie-aplikacje/
Kurs szachowy w Duolingo jest super uzupełnieniem oferty aplikacji. Na razie niestety jest dostępny tylko po angielsku w wersji beta na iOS. Według Moniki Earle, dyrektor ds. PR Duolingo za cztery do sześciu tygodni więcej osób na iOS będzie mogło go wypróbować, a następnie kurs trafi na Androida. W przyszłości ma on oferować także inne języki, ale nie spodziewałbym się gwałtownie polskiego. Chcecie więc nauczyć się grać w szachy? Warto zacząć od nauki... angielskiego. Niekoniecznie w Duolingo.