Dominika Stelmach i Marcin Rzeszótko Mistrzami Polski w górskim ultra

1 miesiąc temu

Marcin Rzeszótko pewnie i z dużą przewagą wygrywa Mistrzostwa Polski w biegach górskich Long Trail rozegrane podczas Chudego Wawrzyńca. Mistrzynią Polski została Dominika Stelmach. Wypracowana przez Dominikę przewaga zaczęła topnieć na ostatnich kilometrach biegu, ale dowiozła zwycięstwo do mety.

Marcin Rzeszótko wraca na ultra

Na tegorocznych Mistrzostwach Polski w biegach górskich Long Trail emocji nie zabrakło. Biegacze wyruszyli na trasę o 4:00. Do pokonania mieli 82 kilometry dość łatwej technicznie i biegowej trasy, z łączną sumą podbiegów wynoszącą 3825 metrów i 3775 metrami zbiegów. Marcin Rzeszótko przed zawodami zapowiedział, iż chce zacząć odważnie, powalczyć o zwycięstwo i rekord trasy. Jak powiedział, tak zrobił. Narzucił swoje tempo, prowadził od początku do końca i zwyciężył z wynikiem 7 godzin 27 minut i 11 sekund. Do rekordu trasy Andrzeja Witka wynoszącego 6:57:48, zabrakło sporo, ale dla Marcina Chudy Wawrzyniec był pierwszym tak długim biegiem ultra od 2017 r., kiedy zajął drugie miejsce w Biegu Granią Tatr.

O ile Marcin biegł przez cały dystans niezagrożony, ze sporą przewagą nad rywalami, o tyle walka o srebro i brąz rozstrzygnęła się w drugiej części dystansu. Długo na drugiej pozycji biegł Bartosz Misiak. Spokojny początek w wykonaniu Floriana Pyszela zaowocował zachowaniem sił na drugą część dystansu. Florian w połowie dystansu był jeszcze jedenasty i spokojnie przesuwał się do przodu. Wyprzedził Tomasza Skupnia, potem Bartosza Misiaka i z czasem 7:50:34 wywalczył srebrny medal MP. Dla Floriana jest to pierwszy medal MP, więc mecie nie krył wzruszenia, a po jego policzku spłynęła niejedna łza szczęścia. Brązowy medal – tak jak w zeszłym roku – wywalczył Tomasz Skupień Tomek biegł przez większość dystansu w okolicy 3. i 4. miejsca, utrzymał to tempo i dobiegł do mety 3 minuty po Florianie z czasem 7:53:17. Bartosz Misiak dobiegł czwarty.

Dominika Stelmach wraca po kontuzji w dobrym stylu

Rywalizacja wśród kobiet w drugiej części dystansu okazała się równie emocjonująca. Od startu ze sporą przewagą prowadziła Dominika Stelmach, która mimo powrotu po kontuzji, była faworytką do zwycięstwa. Na drugiej pozycji długo biegła zeszłoroczna złota medalistka MP Urszula Paprocka, a na trzecim miejscu Alina Wyleżałek, która w 2023 r. wywalczyła srebro, dobiegając do mety niecałe 3 minuty za Ulą. Kiedy wszystko wskazywało na to, iż kolejność na mecie będzie właśnie taka, sporo zaczęło się zmieniać, jak przystało na bieg ultra. Ula Paprocka osłabła. Wyprzedziła ją Alina, która zaczęła zbliżać się do Dominiki Stelmach. Przewaga Dominiki topniała z kilometra na kilometr, ale dowiozła zwycięstwo do mety i po raz kolejny została mistrzynią Polski na ultra dystansie. Czas Dominiki to 8:55:49. Alina Wyleżałek na mecie zameldowała się tylko 2 minuty po Dominice z czasem 8:57:27. Dla Aliny jest to drugi srebrny medal MP w biegach górskich Long Trail. Ula Paprocka została wyprzedzona przez Magdalenę Bednarczyk, która wywalczyła swój pierwszy medal MP.

TOP5 Mistrzostw Polski w biegach górskich Long Trail – kobiety

1. Dominika Stelmach – 8:55:49
  2. Alina Wyleżałek – 8:57:27
  3. Magdalena Bednarczyk – 9:09:51
  4. Urszula Paprocka – 9:24:47
  5. Sylwia Byrska – 10:04:41

Wyrywkowo, uczestnicy Mistrzostw Polski zostaną poddani badaniom antydopingowym.