Diamentowa Liga w Paryżu: Kaczmarek tuż za podium. Trzy najlepsze wyniki w historii

3 miesięcy temu

Po trzecim miejscu w Dausze oraz zwycięstwie we Florencji Natalia Kaczmarek zajęła czwartą lokatę w biegu na 400 metrów podczas mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Najlepsze wyniki w historii lekkiej atletyki ustanowili Faith Kipyegon, Jakob Ingebrigtsen oraz Lameha Girma.

Natalia Kaczmarek nie powtórzyła sukcesu z Florencji

Polscy kibice najbardziej czekali na rywalizację kobiet w biegu na 400 metrów, w której wystartowała Natalia Kaczmarek. Przed zawodami w Paryżu Polka wystąpiła już w dwóch mityngach Diamentowej Ligi. W Dausze zajęła trzecią lokatę, a we Florencji wygrała. Tym razem obsada tej konkurencji była zdecydowanie mocniejsza. Zawodniczka Podlasia Białystok pomimo czwartego wyniku w karierze (50.10 s) uplasowała się na pozycji tuż za podium. Triumfowała Marleidy Paulino, która przebiegła jedno okrążenie w czasie 49.12 s.

Paryż: 400 – 4. Natalia Kaczmarek 50.10, 4. czas w karierze (1. Marileidy Paulino 49.12, na ostatniej prostej wyprzedziła Amerykankę Sydney McLaughlin-Levrone 49.71 PB, ale w sztafetach bywało szybciej :P).

— Athletics News (@Nedops) June 9, 2023

Poza Natalią Kaczmarek na bieżni Stade Sebastien Charlety zobaczyliśmy dwoje innych polskich lekkoatletów. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka pełniła rolę zawodniczki dyktującej tempo w biegu na 800 metrów. Bardzo dobrze wykonała swoje zadanie i po pokonaniu 500 metrów zeszła z trasy. Dzięki pracy Polki najlepszy w tym sezonie wynik na świecie uzyskała Keely Hodgkinson (1:55.77). Jest to też nowy rekord Wielkiej Brytanii. W rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie pacemakerem był Patryk Sieradzki, który również nie dobiegł do mety.

Najlepsze wyniki w historii

Organizatorzy paryskiego mityngu zapowiadali, iż jedną z największych jego atrakcji będzie próba ustanowienia najlepszego wyniku w historii światowej lekkiej atletyki w biegu na 2 mile. Głównym aktorem tej konkurencji był Norweg Jakob Ingebrigtsen. Mistrz olimpijski z Tokio na dystansie 1500 metrów bardzo dobrze zaplanował tempo w jakim ma pokonywać kolejne okrążenia i co najważniejsze plan ten wykonał. Przebiegł 2 mile w czasie 7:54.10! Dotychczasowy najlepszy rezultat na tym dość nietypowym dystansie należał do Kenijczyka Daniela Komena i wynosił 7:58.61.

WORLD BEST!

Jakob Ingebrigtsen clocks 7:54.10 to become the fastest man ever over 2 miles! #ParisDL #DiamondLeague
Marta Gorczynska pic.twitter.com/SUZlG0hd9L

— Wanda Diamond League (@Diamond_League) June 9, 2023

Kilkadziesiąt minut po znakomitym występie Norwega, rekord świata w biegu na 5000 metrów pobiła Faith Kipyegon. Kenijka pokonała dystans w czasie 14:05.20. Dotychczasowy najlepszy wynik należał do Etiopki Letesenbet Gidey i wynosił 14:06.62. Tydzień temu Faith Kipyegon ustanowiła nowy rekord globu w rywalizacji na 1500 metrów. W jednej z ostatnich konkurencji mityngu został pobity jeszcze jeden rekord świata. Etiopczyk Lameha Girma w biegu na 3000 metrów z przeszkodami uzyskał imponujący rezultat 7:52.11.

Memoriał Ireny Szewińskiej: Drugie miejsca Nowickiego, Liska i Topolnickiej!

Idź do oryginalnego materiału