Czwarte miejsce Pauliny Krawczak na TDS. W czwartek polskie ściganie na OCC

8 miesięcy temu

Festiwal UTMB trwa w najlepsze, choć pogoda w pierwsze dni spłatała figla. Deszcz, śnieg i bardzo niskie temperatury towarzyszyły biegaczom MCC, TSD i PTL. Z ciężkimi warunkami na trasie TDS świetnie poradziła sobie Paulina Krawczak, zajmując 4 miejsce wśród kobiet. w tej chwili w Chamonix wyszło słońce, miejmy nadzieję, iż jest ono zapowiedzią bardzo dobrych występów Polaków na OCC, które odbędzie się już w czwartek.

Świetne, czwarte miejsce Pauliny Krawczak na TDS

W poniedziałek o 23:50 z włoskiego Courmayeur miał wystartować TDS, bieg na 145 kilometrów i 9176 metrów przewyższenia. Zmianie uległa zarówno godzina startu, jak i dystans i przewyższenie. Bieg opóźnił się z powodu zakorkowanego tunelu łączącego Chamonix z Courmayeur, w którym stały autokary z biegaczami. Z powodu deszczu i padającego w górach śniegu, trasa biegu została zmieniona, tak aby ominąć najtrudniejsze technicznie odcinki. W 2021 roku to właśnie na TDS jeden z biegaczy spadł z przełęczy i zmarł, a biegnących za nim biegaczy wstrzymano i następnie ewakuowano, odwołując bieg. Nowy wariant trasy spowodował wydłużenie jej do ponad 150 km i prawie 10.000 m przewyższenia. Dla porównania główny dystans, czyli UTMB ma tyle samo przewyższenia i trasę o 20 km dłuższą. Te wszystkie zmiany w połączeniu z niesprzyjającą pogodą spowodowały, iż liczba osób, które nie ukończyły biegu przewyższyła liczbę finiszerów. Do mety dobiegło 534 biegaczy, a DNF zanotowało 637 osób.

Zwycięzcą okazał się Kanadyjczyk Christian MEIER, któremu pokonanie trasy zajęło 19 godzin, 36 minut i 35 sekund. Drugie miejsce zajął Szwed Simen Hjalmar WÄSTLUND (19:57:41), a trzecie Francuz Yannick NOËL (20:18:02).

W klasyfikacji kobiet całe podium należy do Francuzek. Z wynikiem 23:37:57 zwyciężyła Maryline NAKACHE. Drugie miejsce wywalczyła Fiona PORTE (24:08:32), a trzecie Flavie BRUYNEEL (24:26:14). Znakomicie z trasą TDS poradziła sobie Paulina KRAWCZAK, która dobiegła na metę na czwartej pozycji z czasem 24:51:17. “UTMB to jest pikuś przy tym, naprawdę” skomentowała Paulina tuż po wbiegnięciu na metę.

Polska bitwa na OCC

W czwartek o 8:15 ze szwajcarskiej miejscowości Orsieres wystartuje OCC – bieg na dystansie 55 kilometrów i prawie 3500 metrów przewyższenia. Z punktu widzenia kibiców z Polski, będzie to z pewnością jeden z najbardziej emocjonujących biegów, bowiem w gronie faworytów znajduje się aż dwóch Polaków: Bartek PRZEDWOJEWSKI i Andrzej WITEK. Biegaczy z Polski czeka pojedynek nie tylko ze sobą, ale także z Norwegiem Stianem ANGERMUNDEM, dwukrotnym Mistrzem Świata na dystansie Short Trail (okołomaratoński). W Chamonix spodziewamy się ścigania do ostatniej kreski i raczej nie ma co liczyć na wspólne wbieganie na metę, jak podczas Istria 100 by UTMB, gdzie w ten sposób finiszował Stian i Andrzej Witek. Kolejnym poważnym rywalem będzie Hiszpan Antonio MARTINEZ PEREZ – zdobywca drugiego miejsca na OCC w 2022 roku. W gronie faworytów znajdują się także Włosi Nadir MAGUET i Francesco PUPPI czy Brytyjczyk Robbie SIMPSON. Z jak najlepszej strony w OCC będzie chciał się pokazać także Marcin RZESZÓTKO. Zapowiada się bardzo emocjonujący pojedynek.

Mimo iż w szerokim gronie faworytek nie ma żadnej Polki, to rywalizacja kobiet też będzie ciekawa. O zwycięstwo powalczy z pewnością zeszłoroczna zwyciężczyni UTMB Amerykanka Katie SCHIDE oraz jej rodaczka – znana z zamiłowania do mocnego makijażu i przyciągających wzrok fryzur oraz ubioru – Allie MCLAUGHLIN, która lubi zaczynać biegi bardzo mocno. Rywalkami Amerykanek będą m.in.: Chinka Miao YAO, Amerykanka Dani MORENO, Toni MCCANN z RPA i Francuzka Mathilde SAGNES, która na OCC w 2021 roku zajęła drugie miejsce.

Wyniki on-line będzie można śledzić tutaj.