Ciekawostki o mieście Kamień Pomorski

sadurski.com 1 tydzień temu
Czas czytania:2 minut/y, 18 sekund/y

Z czego słynie Kamień Pomorski ciekawostki o fakty. Zabytki, interesujące miejsca w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski – fakty

1) Kamień Pomorski, to ok. 9-tysieczne miasto na północy woj. zachodniopomorskiego. Jest siedzibą powiatu kamieńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski.

2) Centrum Kamienia Pomorskiego znajduje się zaledwie 7 km od wybrzeża Bałtyku.

3) Kamień Pomorski jest uzdrowiskiem. Są tu źródła solankowe oraz pokłady borowiny (torfu leczniczego). W kilku tutejszych sanatoriach leczone są różne dolegliwości.

4) Nazwa miasta prawdopodobnie ma związek z wielkim głazem narzutowym z granitu, który tu od zawsze się znajduje. Nazywa się Głazem Królewskim (Kamieniem Królewskim) i istnieje o nim legenda.

5) W XI wieku w Kamieniu Pomorskim był duży gród, siedziba książąt zachodniopomorskich. W 1180 r. powstała tu mennica, w której bito pierwsze pomorskie monety. W 1274 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Kamień Pomorski ciekawostki: budynek ratusza, foto: piotrus / cc by-sa 3.0

Zabytki w Kamieniu Pomorskim

6) Stojący na rynku gotycki budynek ratusza zbudowano w XIII wieku, a później przebudowywano. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej został odbudowany. Jest siedzibą władz miasta.

7) Gotycką konkatedrę wzniesiono z cegły w XII-XV wieku. W jej wnętrzu są organy z II połowy XVII wieku, mające 3300 piszczałek i 47 głosów.

8) Historia obecnego barokowego Kościoła Wniebowstąpienia NMP zaczęła się pod koniec XIII wieku. Stanął w miejscu, gdzie wcześniej był książęcy gród Gryfitów.

9) W XV wieku w Kamieniu Pomorskim zbudowano pałac biskupi, później przebudowany w stylu renesansowym.

10) Rzymskokatolicki Kościół św. Mikołaja (al. L.Solskiego 8) zbudowano w I połowie XIV wieku, na wzgórzu Żalnik. Początkowo był kaplicą cmentarną. Między XVI w. a połową XX w. był świątynią luterańską.

Kamień Pomorski ciekawostki: zacumowane łodzie w marinie. Foto: Krzysztof Ziarnek / cc by-sa 4.0

Ciekawe miejsca

11) Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej działa od 2015 roku. Mieści się przy ul. Mickiewicza 34.

12) Muzeum Kamieni (ul. Słowackiego) założono w 2001 roku. Gromadzi i udostępnia zbiory przyrodnicze i geologiczne. Jego siedzibą jest Baszta i Brama Wolińska z XIV wieku. Muzeum jest czynne przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków, a wstęp jest płatny.

Kamień Pomorski ciekawostki

13) W pobliżu Kamienia Pomorskiego na rzece Dziwnie znajduje się Zalew Kamieński. To miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne. Ma 125 km² powierzchni i jest na nim Wyspa Chrząszczewska mająca ok. 10 km² powierzchni. Podczas II wojny światowej Niemcy mieli tu wyrzutnie rakiet V. Wówczas stosowano niemieckojęzyczną nazwę wyspy: Insel Gristow.

14) MGLKS Gryf Kamień Pomorski, to klub piłkarski powstały w 1946 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie przy ul. Wolińskiej.

Kamień Pomorski ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: wielki głaz, od którego nazwę wzięło miasto. Foto: Ratomir Wilkowski / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Kołobrzeg
> Mielno

Idź do oryginalnego materiału