Chińskie bańki na igrzyskach? Sprawdzamy

1 tydzień temu

W internecie pojawił się tweet przedstawiający zdjęcia sportowców z okrągłymi śladami na ciele. „Stawianie baniek to szuryzm i pseudonauka, tymczasem połowa sportowców na igrzyskach” – skomentował autor wpisu. Pytanie brzmi, czy zdjęcia faktycznie przedstawiają sportowców podczas igrzysk olimpijskich oraz czy skuteczność baniek została potwierdzona naukowo.

Bańki na igrzyskach

Tweet z początku sierpnia 2024 roku przedstawiający fotografie sportowców gwałtownie zdobył popularność i stał się viralem. Do tej pory zdobył ponad 700 tysięcy wyświetleń, 8,7 tysięcy polubień oraz ponad 480 komentarzy.

Tweet rzekomo przedstawiający fotografie sportowców ze śladami po „stawianiu baniek” z 5 sierpnia 2024 roku.

W sekcji komentarzy znajdziemy istotną wymianę zdań. Użytkownicy zasugerowali, iż stosowanie tradycyjnej medycyny ze Wschodu przez profesjonalnych sportowców może być równoznaczne z dobroczynnym działaniem baniek.

Zrzuty ekranu komentarzy internautów o korzystaniu z baniek przez sportowców.

Zdjęcia baniek

W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy zdjęcia zamieszczone w tweecie są prawdziwe. Dzięki opcji wyszukiwania obrazem w przeglądarce Google udało nam się ustalić, kto na nich jest i kiedy zostały zrobione.

Pierwsze zdjęcie przedstawia koszykarza Stephena Curry’ego podczas jednego z finałów NBA z 2015 roku.

Zdjęcie przedstawiające Stephena Curry’ego.

Na drugiej fotografii znajduje się Alexander Naddour, gimnastyk artystyczny z USA. Analizowane zdjęcie zrobiono mu podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

Fotografia z wpisu przedstawia Alexandra Naddoura.

Trzecie zdjęcie ukazuje Simonasa Bilisa, litewskiego pływaka, przygotowującego się do drugiego półfinału na Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

Fotografia z wpisu przedstawia Simonasa Bilisa.

W dotarciu do źródła ostatniego zdjęcia pomogła nam opcja wyszukiwania obrazem oferowana przez Yandex i Bing. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, iż czwarta fotografia dołączona do wpisu przedstawia chińską pływaczkę Qun Wang podczas treningu w National Aquatics Center przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2008 roku.

Fotografia z wpisu przedstawia Qun Wang.

W tweecie stwierdzono, iż powyższe zdjęcia przedstawiają sportowców na igrzyskach. Jest ono nieprawdziwe, ponieważ nie wszystkie fotografie przedstawiają sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich.

Pseudonaukowe bańki

Sprawdźmy, czy korzystanie z chińskich baniek przez sportowców jest wystarczającym dowodem na skuteczność wschodniej medycyny tradycyjnej.

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej znajduje się artykuł, który został poświęcony korzystaniu z chińskich baniek przez sportowców. Zauważono, iż istnieje bardzo kilka badań potwierdzających domniemane korzyści ze stawiania baniek. Dotychczasowe badania naukowe wykazały, iż bańki mogą przynieść pozytywne skutki jako terapia wspomagająca leczenie m.in. trądziku i półpaśca.

W treści artykułu ze strony Komisji Europejskiej zwrócono uwagę na fakt, iż profesjonalni sportowcy potrafią być zabobonni, a wielu z nich wierzy w efekt placebo. Są gotowi korzystać z niepotwierdzonych naukowo metod, o ile sądzą, iż pomoże im to w utrzymaniu sprawności fizycznej oraz zwiększy szansę na lepsze wyniki w rywalizacji sportowej. Dlatego stwierdzenie, jakoby korzystanie z chińskich baniek przez sportowców było dowodem na skuteczność tejże terapii, uznajemy za nieprawdziwe.

Co z tego wynika?

Po pierwsze, nie wszystkie zdjęcia zamieszczone we wpisie przedstawiają sportowców podczas igrzysk olimpijskich. Po drugie, popularność terapii nie świadczy o jej skuteczności, jak sugeruje autor. Powszechność stosowania baniek przez sportowców nie jest dowodem na ich korzystny wpływ na zdrowie.

Idź do oryginalnego materiału