Branża sportowa i bukmacherska w obliczu wyzwań. Trzy scenariusze przyszłości dla rynku

1 rok temu

Blaski i cienie branży bukmacherskiej

Raport “Foresight betting 2040” skupia się na wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym sportem oraz branżą zakładów bukmacherskich. Sektor ten systematycznie się rozwija, a w tej chwili niemal co czwarty Polak obstawia zakłady bukmacherskie, głównie sportowe. Informacje dotyczące szarej strefy są jednak alarmujące. Według danych H2Gambling 1,2 miliona obstawiających w Polsce ma kontakt z szarą strefą. Przykłady większości państw na świecie pokazują, iż optymalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie podatku od GGR jako podstawy opodatkowania zakładów bukmacherskich. Pozwala on efektywnie zwalczać nielegalnych operatorów i stymulować rozwój rynku. Branża bettingowa odgrywa istotną rolę sponsoringową, a wzrost liczby operatorów oznacza większe wpływy do polskiego sportu. Raport, który opracowaliśmy, traktujemy jako bodziec i apel do zwiększania zaangażowania branży sportowej i bukmacherskiej, aby uzdrowić polski rynek – mówił Adam Lamentowicz, Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej.

Dane dotyczące rozmiarów szarej strefy są bardzo niepokojące i wymagają wielu zmian legislacyjnych oraz dyskusji branżowej. 57% graczy przynajmniej co jakiś czas korzysta z nielegalnych źródeł. Wiąże się to ze stratami dla państwa oraz poważnie naraża grających na ryzyko oszustwa. Ponadto Polacy płacą w tej chwili największy w Europie i na świecie podatek od zakładów sportowych. Polski rynek bettingu nie jest w tej chwili dostatecznie uregulowany, a raport. Rozwój zakładów bukmacherskich i niwelowanie szarej strefy to duża szansa dla świata sportu nie tylko w aspekcie finansowym. Branża ta w tej chwili musi dostosowywać się do dynamicznej rzeczywistości.

Jak zaznaczają eksperci raportu “Foresight betting 2040”, organizacje sportowe nie rywalizują już tylko pomiędzy sobą, ale także z instytucjami kultury i rozrywki. Zakłady bukmacherskie są dodatkowym atutem i wartością dodaną dla sportu, która może pozwolić na przyciągnięcie dodatkowego grona odbiorców.

Trzy wizje przyszłości

Zadaniem foresightu było stworzenie wizji kluczowych z perspektywy strategii rozwoju branży sportu i zakładów bukmacherskich. Pierwsza prognoza to “Post-sport i wirtualna immersja”. Zakłada ona dalszy rozwój technologiczny prowadzący do ery post-sportu, w którym wirtualna (VR) i rozszerzona (AR) rzeczywistość zmienią sposób przeżywania emocji sportowych. Wówczas bukmacherzy będą poszerzać swoją ofertę i staną się nieodłącznym elementem produktu sportowego, a obstawianie wyników zmieni się w kompetencję analityczną.

Drugi scenariusz zakłada rozrost szarej strefy i rozproszenie odpowiedzialności związanej z zakładami. Wizja “Era szarości – deregulacja i rozproszenie odpowiedzialności” zakłada, iż w Polsce nie zostanie wprowadzony podatek od GGR polegający na różnicy przychodów ze
sprzedaży gier i wypłaconych wygranych. To oznacza wycofanie się z rynku dużych przedstawicieli branży bukmacherskiej i brak ochrony dla graczy korzystających z usług na nielegalnym rynku, a także utratę wpływów do budżetu państwa z podatków. Warto zaznaczyć, iż w tej chwili działalność szarej strefy oznacza utratę ok. 348-379 mln złotych. Trzecia prognoza jest dużo bardziej optymistyczna. Autorzy raportu nazwali ją “Nowe pokolenie i czasy regulacji”. Zakłada ona zmiany w postrzeganiu dyscyplin sportowych i wzrost znaczenia dynamicznych form jak padel czy koszykówka 3×3. Wówczas bukmacherzy będą musieli dopasować ofertę, która stanie się bardzo zróżnicowana, co doprowadzi do wzrostu popularności operatorów i zacieśnienia ich współpracy z organizacjami sportowymi. Konieczne będzie zaangażowanie państwa mające na celu podniesienie poziomu świadomości oraz bezpieczeństwa.

Metodologia

Wszystkie trzy scenariusze powstały po skonfrontowaniu dostępnych danych z opiniami 22 ekspertów w zakresie sportu, biznesu i marketingu. Metoda foresightu uwzględnia zmieniające się warunki i identyfikuje oczekiwania dotyczące środowiska sportu i rozrywki. Żadna z wizji nie jest więc mniej lub bardziej prawdopodobna od pozostałych. Celem raportu było znalezienie potencjalnych kierunków rozwoju dla branży, aby wesprzeć podejmowanie strategicznych decyzji. Prace nad raportem rozpoczęto od analizy informacji i danych w dostępnych źródłach na temat badanego problemu. Na ich podstawie wyodrębniono trzy główne obszary tematyczne, w ramach których odbyły się panele eksperckie. Wnioski płynące z analizy pozwoliły sformułować 19 tez dotyczących przyszłości branży sportu i bettingu. Następnie eksperci ocenili prawdopodobieństwo realizacji tych założeń w skali od 1 do 10. Na podstawie wyników wysnuto trzy scenariusze dotyczące kolejnych 20 lat branży sportowej i bettingowej.

Idź do oryginalnego materiału