3 tys. złotych mandatu na stacji paliw. Tak nie wolno tankować

2 tygodni temu

Rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie oraz obawy przed wzrostem cen paliw sprawiają, iż coraz więcej kierowców decyduje się na zakup paliwa na zapas. Jednak nie każdy wie, iż istnieją określone przepisy regulujące, ile paliwa można kupić i jak je bezpiecznie transportować.

  • Zobacz również: Awantura po meczu Ekstraklasy. Dantejskie sceny: „Jest do zawieszenia”

Przekroczenie tych limitów może skutkować wysokimi mandatami. W tym artykule wyjaśnimy, ile paliwa można przewozić, w jakich pojemnikach i jak uniknąć konsekwencji prawnych.

Ile paliwa można przewozić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w jednym pojeździe (jednostce transportowej) można przewozić maksymalnie 240 litrów paliwa w kanistrach, oprócz paliwa znajdującego się w baku samochodu. Przepis ten dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i pojazdów z przyczepą. Co ważne, paliwo musi być rozłożone na kanistry o pojemności nie większej niż 60 litrów każdy.

„Zakup i przewóz paliwa na zapas nie jest prostą sprawą” – podkreśla Jan Kowalski, właściciel jednej ze stacji paliw. „Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, iż istnieją limity i muszą przestrzegać określonych zasad dotyczących transportu materiałów niebezpiecznych”.

Jakie pojemniki są dopuszczalne?

Transport paliwa to kwestia bezpieczeństwa. Dlatego przepisy jasno określają, iż przewożenie paliwa w butelkach plastikowych, metalowych kanistrach czy innych nieatestowanych pojemnikach jest zabronione. Paliwo można przewozić jedynie w atestowanych kanistrach, które są szczelne, odporne na działanie substancji chemicznych oraz spełniają wymagania dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych.

  • Czytaj też: Oto co naprawdę wydarzyło się na S7. Nowe informacje mrożą krew w żyłach

„Niedawno mieliśmy sytuację, gdzie kierowca próbował zatankować benzynę do zwykłych plastikowych butelek” – dodaje Kowalski. „Musieliśmy odmówić obsługi, ponieważ jest to niezgodne z prawem i stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa”.

Mandaty za nieprzestrzeganie przepisów

Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z transportem paliwa grożą surowe kary. Mandaty mogą wynosić choćby 3 tysiące złotych za przewożenie paliwa w nieodpowiednich pojemnikach oraz 2 tysiące złotych za przekroczenie dozwolonej ilości przewożonego paliwa.

Przykład takiej sytuacji podaje Anna Nowak, rzeczniczka policji: „W zeszłym miesiącu na jednej ze stacji zatrzymaliśmy kierowcę, który przewoził 300 litrów paliwa w kanistrach o pojemności 100 litrów. Otrzymał mandat w wysokości 5 tysięcy złotych za złamanie przepisów”.

Przechowywanie paliwa w garażu

Zakupione paliwo należy również przechowywać zgodnie z przepisami. W garażach wolnostojących o powierzchni do 100 m² można przechowywać do 200 litrów paliwa. Jednak tylko pod warunkiem iż budynek jest wykonany z materiałów niepalnych. Natomiast w garażach będących częścią budynku mieszkalnego lub w zabudowie szeregowej dopuszczalne jest przechowywanie maksymalnie 60 litrów oleju napędowego lub 20 litrów benzyny.

Za niewłaściwe przechowywanie paliwa grozi mandat w wysokości od 20 do 5 tysięcy złotych.

Jak bezpiecznie przechowywać paliwo?

Aby uniknąć problemów, paliwo powinno być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, z dala od źródeł ognia i materiałów łatwopalnych. Warto również regularnie wymieniać przechowywane paliwo, ponieważ z czasem traci ono swoje adekwatności.

„Paliwo w kanistrach należy wymieniać co około pół roku” – tłumaczy ekspert ds. bezpieczeństwa, Piotr Wiśniewski. „Z czasem może ono się utlenić, co wpływa na jego jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania”.

Zakup paliwa na zapas może być dobrym rozwiązaniem w obliczu wzrastających cen. Jednak należy pamiętać o przepisach dotyczących jego przewozu i przechowywania. Atestowane kanistry, przestrzeganie limitów i bezpieczne magazynowanie to najważniejsze kwestie, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i mandatów. Pamiętajmy, iż bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Idź do oryginalnego materiału