16 państw skreślonych przez FIFA. Nie mieli litości

1 godzina temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Athit Perawongmetha


FIFA dość rzadko sięga po drastyczne środki, gdy karze należące do niej związki piłkarskie. Do najsurowszych kar należy oczywiście zakaz udziału w międzynarodowych rozgrywkach. w tej chwili z takimi konsekwencjami musi mierzyć się rosyjska federacja, która po inwazji Rosji na Ukrainę tak naprawdę przestała się liczyć w międzynarodowym futbolu. Rosja nie jest jednak pierwszym ukaranym przez FIFA krajem.
FIFA rzadko kiedy decyduje się na zawieszenie jakiegoś państwa. Najczęściej korzysta z tego środka jako "straszaka" o czym przekonał się choćby polski rząd. Gdy w 2007 roku ministerstwo sportu wprowadziło w PZPN zarząd komisaryczny to FIFA i UEFA zagroziły zawieszeniem polskiej reprezentacji. Powód? Ingerencja polityczna w autonomię związku sportowego.

REKLAMA







Zobacz wideo Świątek bez trenera! Pożegnała się z Wiktorowskim



Te państwa były ukarane przez FIFA. Nie tylko Rosja
Portal sportbible.com przypomina jednak, iż od 1950 roku z różnych powodów było zawieszonych aż 16 państw. W 2022 roku do tego grona dołączyła Rosja - reprezentacja tego kraju nie może w tej chwili awansować na mistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy. W rozgrywkach międzynarodowych nie biorą też udziału tamtejsze kluby. Wszystko z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.


Kto jeszcze znalazł się w tym niechlubnym gronie? Na pierwszych mistrzostwach świata po II wojnie światowej nie mogły zagrać reprezentacje Niemiec i Japonii. Dziś już mało kto o tym pamięta, ale aż do 1956 roku istniały trzy niemieckie reprezentacje - RFN, NRD oraz protektoratu Saary. Jednak zespół RFN już w 1954 pojechał na mundial i zdobył tytuł.
W 1976 roku FIFA wyrzuciła RPA z organizacji za politykę apartheidu prowadzoną przez ten kraj. W rzeczywistości już wtedy wykluczenie RPA z rozgrywek międzynarodowych trwało od lat. RPA wróciło do FIFA w 1992 roku.


W latach 1992-1994 z międzynarodowego futbolu została też wykluczona kadra Jugosławii. Na Euro 1992 zastąpiła ją kadra Danii, która potem została sensacyjnym zwycięzcą turnieju.



Wielki skandal w eliminacjach do mundialu. Chilijski przekręt się nie udał. Co dalej z Izraelem?
Wśród ukaranych przez FIFA państw znajdziemy też m.in. Meksyk, który nie mógł zagrać na MŚ 1990 ze względu na oszustwa związane z wiekiem zawodników w zespole młodzieżowym. Na tym oraz kolejnym mundialu zabrakło również kadry Chile przez skandal znany jako "El Maracanazo". Podczas meczu z Brazylią koło bramkarza Roberto Rojasa spadła raca. Golkiper udawał, iż został trafiony, pojawiła się też krew. Chile domagało się walkowera i odmówiło gry. Po analizie wideo okazało się, iż Rojas ukrył w swojej rękawicy żyletkę, którą sam się ranił, a raca spadła daleko od niego. FIFA ukarała Chile walkowerem, który wyeliminował tę reprezentację z gry na mundialu w 1990. Chilijczycy nie mogli również zagrać w eliminacjach do kolejnych mistrzostw świata.


Pozostałe przypadki zawieszeń zwykle wiążą się z interwencją polityczną, a tych - niezależnie od ich zasadności - FIFA bardzo nie lubi. Takie kary spotykały m.in. Kuwejt, Indonezję, Gwatemalę, Pakistan, Chad, Zimbabwe czy Kenię. Kogo w przyszłości może wykluczyć światowa federacja? W najbliższym czasie pod lupą tej organizacji znajdzie się Izrael. Reakcji od FIFA domaga się federacja Palestyny, która uważa, iż Izraelski Związek Piłki Nożnej narusza statut FIFA. Rządzący organizacją na razie unikają tego problemu i zlecili analizę prawną zewnętrznym doradcom.
Idź do oryginalnego materiału