116 123. Półmaraton Warszawski. Wielkie święto biegania na ulicach stolicy

3 dni temu

14 603 – dokładnie tylu biegaczy dotarło dzisiaj (30 marca) do mety 116 123. Półmaratonu Warszawskiego. To nowy rekord frekwencji stołecznej imprezy i jednocześnie największy bieg na dystansie 21,097 km w historii Polski. W głównych rolach wystąpili obcokrajowcy, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium.

Trasa półmaratonu wiodła przez charakterystyczne punkty Warszawy, od Mostu Poniatowskiego, przez Aleje Jerozolimskie, Krakowskie Przedmieście, Żoliborz, po Most Gdański i Wybrzeże Helskie, z metą na błoniach PGE Narodowego.

– Dzisiaj po raz kolejny osiągnęliśmy nasz cel. Chcieliśmy stworzyć bieg, który nie tylko będzie największym w Polsce, ale także przyciągnie znakomitych zawodników i stanie się prawdziwym świętem miasta. I udało się – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski” i jednocześnie dyrektor imprezy. – Mamy rekord frekwencji, mamy World Athletics Elite Label, mamy niesamowite wyniki. Ale to, co porusza mnie najbardziej, to emocje dziesiątek tysięcy kibiców na trasie, wolontariuszy i biegaczy, którzy tworzą tę wyjątkową atmosferę. Dziś Warszawa nie tylko gościła biegaczy, ale naprawdę biegła razem z nimi – dodaje.

Do mety 116 123. Półmaratonu Warszawskiego dobiegło 14 603 zawodników. W porównaniu z ubiegłym rokiem przyciągnął o 1181 biegaczy więcej. Wśród uczestników było 1739 uczestników akcji charytatywnej #BiegamDobrze, którzy pobiegli w słusznej sprawie wspierając organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym. Do tej pory udało się zebrać ponad 750 tys. złotych, a zbiórki internetowe potrwają do 4 kwietnia.

Kto najlepszy w Warszawie?

Wydarzenie, po raz pierwszy posiadające status World Athletics Elite Label, przyciągnęło zawodników z całego świata, a rywalizacja stała na wysokim poziomie sportowym. Dopisała pogoda, chociaż niektórzy zawodnicy mówili, iż w szybkim bieganiu trochę przeszkadzało im momentami mocno świecące słońce.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Marokańczyk Soufian Bouqantar z czasem 1:02:24. Zaledwie cztery sekundy za nim finiszował jego rodak Mohamed El Ghazouany (1:02:28), a trzecie Kenijczyk Edwin Cheruiyot Soi (1:02:32). Najlepszy z Polaków, Adam Nowicki, ukończył bieg na czwartym miejscu, wyrównując swój rekord życiowy (1:02:51).

– Warunki do biegania były dziś naprawdę dobre – zarówno trasa, jak i pogoda sprzyjały szybkiemu tempu. Choć czułem się nieco słabiej niż podczas ostatnich startów, zależało mi na solidnym sprawdzianie formy przed Mistrzostwami Europy, które już za dwa tygodnie. Marzę o rekordzie Polski, ale wiem, iż na taki wynik musi złożyć się wiele czynników – powiedział Adam Nowicki.

W kategorii kobiet zwyciężyła Daiana Ocampo z Argentyny, uzyskując czas 1:10:48. Drugie miejsce zajęła Viktoriia Kaliuzhna z Ukrainy (1:12:13), a trzecie Sylvia Mboga Medugu z Kenii (1:12:20). Najlepsza z Polek, Sabina Jarząbek, ukończyła bieg na czwartym miejscu (1:12:47). Monika Olejarz (Jackiewicz) zeszła z trasy po 15 kilometrze.

Wzdłuż trasy funkcjonowały 29 stref kibicowania, w których grały orkiestry, występowały zespoły muzyczne i organizowano animacje dla dzieci. Na błoniach PGE Narodowego zlokalizowano Miasteczko Biegacza, gdzie zarówno uczestnicy, jak i kibice mogli odpocząć i wziąć udział w aktywnościach promujących zdrowy styl życia.

– Doping kibiców był dziś naprawdę odczuwalny i bardzo motywujący. Po raz pierwszy wystartowałem w tym biegu dziesięć lat temu. Dziś wracam tu jako doświadczony zawodnik i mam satysfakcję, iż mogę realizować swoje sportowe cele na tym poziomie – dodał Nowicki.

New Balance Bieg na Piątkę również rekordowy

Bieg towarzyszący półmaratonowi, New Balance Bieg na Piątkę, również cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Na mecie zameldowało się 5371 osób, o 851 więcej niż przed rokiem. W kategorii mężczyzn zwyciężył Mikołaj Czeronek (14:34), a w kategorii kobiet Elżbieta Glinka (16:02). Na kolejnych miejscach uplasowali się Dariusz Nowakowski (14:35) i Jakub Napierała (14:44) oraz Agnieszka Chorzępa (16:33) i Ewa Jagielska (16:36).

116 123. Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę łącznie ukończyło 19 974 zawodników.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red

Idź do oryginalnego materiału