Stulecie polskiego maratonu, rekordowe wyniki i frekwencje oraz dziesiąta edycja akcji #BiegamDobrze – rok 2024 zapisuje się w historii Fundacji „Maraton Warszawski” jako jeden z najbardziej przełomowych. Biegowy boom w Polsce trwa – uczestnictwo w biegach ulicznych staje się częścią stylu życia coraz większej liczby ludzi.
Wyjątkowa rocznica
Obchody setnej rocznicy polskiego maratonu były wydarzeniem wyjątkowym. W warszawskim Rembertowie, miejscu pierwszego polskiego maratonu w 1924 roku, z inicjatywy Fundacji „Maraton Warszawski” otwarto Rondo Polskich Maratończyków. To hołd dla wszystkich, którzy podjęli wyzwanie królewskiego dystansu.
Sąsiadująca z nim dębowa Aleja Sław Polskiego Maratonu wyróżniła dziesięć legend biegania, a co roku pojawiać się będą nowe nazwiska. Swoje drzewa otrzymali tacy sportowcy jak m.in. Wanda Panfil, Grzegorz Gajdus, Małgorzata Sobańska, rekordziści Polski w maratonie Henryk Szost Aleksandra Lisowska, a także popularyzator sportu Tomasz Hopfer i najstarszy bieg maratoński w kraju – Maraton Dębno.
Otwarciu alei i ronda towarzyszyły Happening Biegowy i Piknik Stulecia – wydarzenia, które łączą pokolenia i sprawiają, iż bieganie staje się czymś więcej niż sportem.
Rekordowy rok
Marcowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zgromadził prawie 13,5 tys. uczestników, co czyni go największym półmaratonem w historii Polski (wzrost o 34% rok do roku). Mateusz Kaczor (1:02:06) zdobył tytuł mistrza Polski z rekordowym wynikiem, a Monika Jackiewicz (1:12:05) ustanowiła najlepszy rezultat w historii mistrzostw.
Wrześniowy 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski przyciągnął 7 189 biegaczy – najwięcej od 2018 roku. Levente Szemerei z Węgier obronił tytuł z wynikiem 2:10:43, ustanawiając nowy rekord kraju. Współtowarzyszący Nice To Fit You Warszawska Dycha zgromadził 5 358 uczestników, co oznacza niemal 50-procentowy wzrost.
Wielkim zainteresowaniem w 2024 roku cieszyły się również imprezy organizowane przez Fundację „Maraton Warszawski” wspólnie ze Stołecznym Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” tworzące cykl Warszawskiej Triady Biegowej.
Zaliczany do niej listopadowy Bieg Niepodległości okazał się najliczniejszą “dychą” w kraju z 15 626 finiszerami i 19% procentowym wzrostem frekwencji względem ubiegłego roku. Na trzecim miejscu biegów na tym dystansie w rankingu ogólnopolskim uplasował się Bieg Powstania Warszawskiego na 10 km z 5 962 osobami na mecie, a Bieg Konstytucji 3 Maja był największą imprezą w kraju na dystansie 5 km. Aż 1410 osób uczestniczyło we wszystkich trzech odsłonach cyklu.
– To istotny aspekt sportu masowego – powszechność oraz połączenie z patriotyzmem wydaje się być mieszanką motywującą i niezwykle wartościową. Oprócz zdrowego stylu życia i dbania o siebie, bieganiem można wyrazić miłość do ojczyzny – to właśnie pokazują uczestnicy – podkreślają organizatorzy.
Nadchodzą złote czasy polskiego maratonu
Jak jesteśmy już przy cyklach, to w październiku ubiegłego roku w Zakopanem oficjalnie ogłoszone zostały narodziny Złotej Serii 42. To nowy projekt biegowy skupiający trzy największe maratony w Polsce, a więc Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton.
Na najbardziej wytrwałych maratończyków, którzy w ciągu 3 lat pokonają wszystkie trzy biegi czekać będą okazałe trofea Pegaza. Skrzydlaty koń został symbolem cyklu, ponieważ odzwierciedla siłę, wolność i determinację, która wyróżnia biegaczy mierzących się z królewskim dystansem.
Zapisy do Złotej Serii 42 powinny ruszyć jeszcze w styczniu 2025. Pierwszą imprezą w cyklu będzie 22. Cracovia Maraton, na liście startowej którego jest już ponad 6 tys. zawodników. Kolejne na liście są 47. Maraton Warszawski (28 września) i 24. Poznań Maraton (12 października).
Biegały dzieciaki i drużyny
W stolicy nie brakowało też imprez skierowanych do najmłodszych. Pierwsze biegowe kroki dzieciaki stawiały m.in. wrześniowym Nice To Fit You Mini Maratonie (uczestnictwo możliwe już od 2 r.ż.) i na Mili Niepodległości (choć tutaj kroki były większe, bo wiek uczestników wyższy). Młodzi biegacze startowali na dystansach dostosowanych do ich wieku, często w towarzystwie rodziców, którzy dosłownie za rękę prowadzili młodych w świat sportu.
– Bieganie to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wspaniała zabawa i budowanie pewności siebie. Zależy nam na pokazywaniu sposobów na spędzanie wolnego czasu i promowaniu posiadania pasji w życiu. Tego chcemy uczyć – zaznaczają przedstawiciele Fundacji „Maraton Warszawski”.
W maju Kępa Potocka w Warszawie ponownie stała się areną dla Maratonu Sztafet, największego biegu drużynowego w Polsce. Inspirowany japońską tradycją biegów sztafetowych zgromadził setki drużyn, które rywalizowały na dystansie maratońskim.
W tym biegu nie chodzi tylko o rywalizację – drużyny reprezentujące firmy, fundacje i grupy przyjaciół spotykają się tam by, pracować nad relacjami. To kolejny istotny aspekt biegania, który odmienia jego oblicze – integracja.
Prawie 10 mln wybiegane w słusznej sprawie
W 2024 roku największa w Polsce biegowa akcja charytatywna #BiegamDobrze obchodziła swoje dziesięciolecie. Biegacze wspierający organizacje charytatywne zebrali dotąd prawie 10 milionów złotych. Tylko w ubiegłym roku udało się zgromadzić 760 i 812 tysięcy złotych podczas marcowych i wrześniowych biegów.
Rozpoczął się jedenasty rok akcji – w ciągu miesiąca od startu zapisów założono już 425 zbiórek na półmaraton i 126 na maraton. Organizatorzy podkreślają, iż w słusznej sprawie biegnie się lżej.
Nie dla nagród, ale z nagrodami
Choć największą nagrodą jest po prostu frekwencja i zaufanie – od biegaczy, sponsorów, miasta, to w 2024 roku Fundacja “Maraton Warszawski” została uhonorowana za organizację wydarzeń.
45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski znalazł się w gronie finalistów Nagród Sport Biznes Polska w kategorii Wydarzenie Sportowe 2023 oraz został nominowany w plebiscycie Warszawiaki 2023 w kategorii Sport Roku. Fundacja otrzymała również nominację do XX Nagród SPORTBIZ Awards za rok 2023.
Na koniec roku działalność FMW doceniono nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” za drugie miejsce w kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie – projekt”.
– Rok 2024 zapamiętamy jako czas wyjątkowych jubileuszy, rekordów i niezapomnianych emocji. W Warszawie na biegach Fundacji “Maraton Warszawski” zbliżono się do liczby 70 tysięcy “finiszów” w roku i ta masowość, popularność cieszy najbardziej. To dziesiątki rekordów życiowych i unikatowych historii – podsumowuje minione 12 miesięcy największy organizator biegów ulicznych w kraju.
Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red