Wycieczka edukacyjna do Muzeum Browaru Żywiec

4 tygodni temu

Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej w Katowicach w październiku br zorganizował zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu. Był to wyjazd integracyjny dla osób niesłyszących zrzeszonych w Polskim Związku Głuchych Oddział Śląski w Katowicach wraz z grupą seniorów – użytkowników Biblioteki Śląskiej oraz uczestników WTZ w Katowicach-Nikiszowcu.

Browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie. 150 lat później, w 2006 roku, w jego najstarszej, historycznej części swe podwoje otworzyło arcyciekawe muzeum…
Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Już samo położenie muzeum budzi ciekawość. Zlokalizowane jest bowiem w dawnych piwnicach leżakowych browaru.

Po zwiedzeniu pomieszczeń Muzeum, goście mają czas na degustację piwa i zakup pamiątek. Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.

Warto przypomnieć, iż Biblioteka Śląska realizuje kilka bardzo ciekawych, różnorodnych przedsięwzięć, w oparciu o środki pozyskane z Funduszu Promocji Kultury, w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W terminie 19 sierpnia – 31 grudnia 2024 r. jest realizowany projekt „Oczywiście! Biblioteka” (program „Partnerstwo dla książki”), także projekt „W muzealnym klimacie” (program „Kultura dostępna”), a z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących z terenu Śląska powstał projekt „Usłyszeć ciszę” (program „Edukacja kulturalna”), który realizowany jest od 26 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Jego założeniem jest zintegrowanie osób z dysfunkcją słuchu z innymi użytkownikami biblioteki. Dlatego przewidziano spotkania z niesłyszącymi, którzy odnieśli sukcesy w różnych dziedzinach życia, a także wspólny wyjazd edukacyjny do Muzeum Browaru Żywiec.

– My, jako Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej zaproponowaliśmy trzy projekty i wszystkie otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – powiedziała Katarzyna Bielas prowadząca wycieczkę z ramienia Biblioteki Śląskiej.. – Wycieczka do Muzeum Browaru Żywiec jest realizacją jednego z punktów projektu „Usłyszeć ciszę” ” (program „Edukacja kulturalna”) – przekazała.

– Nasze najbliższe plany to wyjazd z dziećmi i młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.
Zaplanowanych mamy jeszcze mnóstwo przedsięwzięć, warsztatów, gier planszowych, zajęć artystycznych…To są działania w ramach projektu „Usłyszeć ciszę” oprócz tego wiele wyjazdów do różnych instytucji kultury przewidzieliśmy w ramach projektu „W muzealnym klimacie” – program „Kultura dostępna”.

Chcemy pokazać, iż biblioteka to nie tylko książki, ale w tej chwili to przede wszystkim ekspozycje, warsztaty, różnego rodzaju turnieje, spotkania – podkreśliła K. Bielas.

W projekcie „Oczywiście! Biblioteka” (program „Partnerstwo dla książki”) jego realizatorzy wskazują na potrzebę poszerzenia usług książnicy i dostosowanie jej do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Jednocześnie pokazują ją jako placówkę, która „animuje kulturę dla każdej grupy społecznej, która przybliża nie tylko do książek, ale też innych ludzi, która promuje czytelnictwo, ale także jest miejscem pracy twórczej w rozmaitych odsłonach”.

Aby dotrzeć do adekwatnych osób zaangażowani pracownicy Biblioteki Śląskiej Działu Biblioterapeutycznego nawiązują kontakt np. poprzez Związek Głuchych. – W ten sposób dotarliśmy m.in. do pani Marioli Czadankiewicz-Klimek, która jako osoba słysząca wniknęła w to środowisko, a jest ono specyficzne i niełatwo w nie wejść – zaznaczyła K. Bielas. – Dzięki niej udało się nam nawiązać kontakt z osobami niesłyszącymi. Ona nam wskazała, czego tym osobom trzeba, na co dobrze reagują, jaka forma przekazu jest dla nich dobra. Stąd właśnie turniej gier planszowych, stąd zajęcia artystyczne, ekspozycje ich prac plastycznych – a są całe galerie! Zaplanowaliśmy pokazanie integracji i całego środowiska osób Głuchych.

W opisie projektu „Usłyszeć ciszę” napisano, że: „Celem tego projektu jest zniwelowanie barier powodujących wykluczenie z życia kulturalnego, na jakie narażone są osoby z dysfunkcjami słuchu, pokazanie wielowymiarowości wielozada-niowości współczesnej książnicy, która przestała być wyłącznie punktem udostępniają- cym księgozbiór”.

K. Bielas podkreśliła, iż równie istotnym celem tego projektu jest pokazanie, jak ludzie z dysfunkcją słuchu żyją na co dzień, jakie mają sukcesy na gruncie społecznym i zawodowym. Zapowiedziała szereg spotkań w jego ramach. – Będzie spotkanie z panią Czadankiewicz-Klimek, która opowie o swojej drodze, o aktywnym środowisku Głuchych i swojej pracy, jako tłumaczki polskiego języka migowego. Także o tym, jak świat dźwięku – przedtem była wokalistką – doprowadził ją do świata ciszy. Pani Mariola oprócz tego, iż jest profesjonalistką ma niezwykłą, mocną osobowość – podsumowała.

Katarzyna Bielas zapowiedziała także inne spotkania, w tym z pochodzącym z Lubelszczyzny, księdzem Pawłem Kasprzakiem, który jest pierwszym w Polsce księdzem głuchym – od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Ksiądz Kasprzak opowie o swojej edukacji, drodze do kapłaństwa – odebrał święcenia w maju 2023 r. – i posłudze na rzecz środowiska Głuchych.

W grupce osób z WTZ w Katowicach-Nikiszowcu, które brały udział w wycieczce do Muzeum Browaru Żywiec wszyscy głośno wyrażali swoje zadowolenie. – Cieszę się , iż mogłam się wyrwać z czterech ścian, zobaczyć coś nowego i w fajnej atmosferze. Warto było!” – podsumowała uśmiechnięta Weronika.
Nad wesołymi głosami dziewczyn – Weroniki, Małgosi, Martyny i pani Elizy dominował dźwięczny głos Filipa podsumowujący krótko: – Naprawdę warto było przyjechać!

Niech te słowa będą puentą, bo w pełni je popieramy, dziękując za zaproszenie redaktorów NS na wspólną wycieczkę. Życzymy równie udanych realizacji następnych projektów.

Zobacz galerię…

Info. Iwona Kucharska, fot. autorka, archiwum Muzeum Browaru Żywiec

Data publikacji: 25.10.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału