Running For Clean Air. Sprawdzą jakość powietrza na Maratonie Warszawskim

5 godzin temu

W ramach projektu Running For Clean Air przez ostatnie sześć miesięcy specjalny sensor firmy Kunak monitorował stan jakości powietrza na warszawskim Polu Mokotowskim. W ubiegłym tygodniu trafił na rower, którym przedstawiciel World Athletics pokonał trasę 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w szczycie ruchu ulicznego. Badanie zostanie powtórzone w najbliższą niedzielę (29 września) podczas biegu, w którym udział weźmie około 9 tys. zawodników.

Pod koniec marca światowa federacja World Athletics zainicjowała projekt Running for Clean Air, którego celem jest podnoszenie świadomości wpływu jakości powietrza na ludzkie zdrowie i osiągane przez biegaczy wyniki sportowe. Na partnerów inicjatywy wybrano Warszawę i Lagos.

Sensor na Polu Mokotowskim

W ramach projektu organizatorzy zainstalowali w parku na Polu Mokotowskim specjalny sensor firmy Kunak Technologies, który zbierał dane dotyczące m.in. poziomu pyłów zawieszonych PM2.5, PM10, NO, NO2, CO, CO2, O3 a także mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, punkt rosy i kierunek wiatru. Dane z tego sensora były dostępne online.

fot. Marta Gorczyńska/ World Athletics

Lokalizacja czujnika została ustalona wspólnie przez World Athletics i lokalnych partnerów – Fundację „Maraton Warszawski”, miasto Warszawa oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki na podstawie m.in. danych pochodzących z aplikacji Strava Metro, która pokazuje najczęściej odwiedzane części miasta przez osoby uprawiające aktywność fizyczną.

– Sensor Running for Clean Air został umieszczony w centralnym miejscu parku, na wysokości około 2 metrów. Pozwoliło to dokładnie odzwierciedlić aktualną jakość powietrza, z którym mają kontakt osoby biegające w tym miejscu. Z kilka tygodni przedstawimy szczegółowy raport z monitoringu – informuje Paolo Emilio Adami, Medical Manager w Departamencie Zdrowia i Nauki World Athletics.

Projekt miał również charakter cel edukacyjny, dlatego na Polu Mokotowskim regularnie odbywały się biegowe treningi z udziałem czołowych polskich zawodników. Gośćmi spotkań byli m.in. Dominika Stelmach, Dariusz Nożyński, Marek Plawgo i Jerzy Skarżyński. Biegowa treningi wspierała firma ASICS.

Jaka jakość powietrza w szczycie komunikacyjnym i podczas maratonu?

Projekt zakładał dwa etapy badania jakości powietrza – statyczny i dynamiczny. Ten pierwszy, realizowany na Polu Mokotowskim dobiegł końca. Jesteśmy w trakcie drugiej fazy. W czwartek, 19 września przedstawiciel World Athletics wspólnie z dziennikarzami i przedstawicielami organizacji pozarządowych m.in. Warsaw Running Tour, Clean Cities ruszyli na rowerowy objazd trasy 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego.

fot. Marta Gorczyńska/ World Athletics

Przejażdżka rozpoczęła się o godzinie 14:00, a więc w warunkach szczytu komunikacyjnego, gdy ruch samochodów na ulicy jest największy. Do jednego z rowerów przymocowany został sensor Kunak, który na bieżąco zbierał dane dotyczące jakości powietrza.
Objazd trasy zostanie powtórzony w najbliższą niedzielę (29 września), gdy na trasę maratonu wybiegnie około 9 tys. zawodników. Porównanie danych z obu przejazdów pozwoli ustalić, jakiej jakości powietrze wdychają biegacze podczas zawodów.

Dzisiaj (27 września) w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się warsztat Running for Clean Air z udziałem mediów, organizatorów 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, przedstawicieli miasta i fundacji oraz stowarzyszeń działających na rzecz klimatu takich jak np. Polski Alarm Smogowy i Rodzice dla Klimatu.

Sensor zostanie w Warszawie

Projekt Running for Clean Air zakończy się wraz z wydaniem raportu ze szczegółowymi wnioskami i rekomendacjami dla biegaczy. Sensor zostanie bezpłatnie przekazany lokalnym partnerom. Z korzystaniem z czujnika wiązać będą się niewielkie opłaty dla Kunak Technologies za przechowywanie danych w systemie i wsparcie techniczne, a także konserwację urządzenia.

red

fot. w nagłówku Marta Gorczyńska/ World Athletics

Idź do oryginalnego materiału