Czy na działce ROD można nocować? Przepisy mówią wprost. Sprawdź, zanim rozwiążą umowę

Wyjazd na działkę to idealny sposób na oderwanie się od miejskiego zgiełku. Gdy mamy urlop, chcemy spędzić na niej więcej czasu niż jeden dzień. Co na temat tymczasowego pobytu na działce mówi Polski Związek Działkowców?

Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego Polacy zaczynają spędzać czas na działce. Spotykają się ze znajomymi, grillują albo pielęgnują ogródek po zimie. Osoby, które mieszkają w mieście, traktują działkę jak miejsce, w którym mogą odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza, oderwać się od miejskiego hałasu i wyhodować własne kwiaty czy warzywa. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Zobacz wideo Pudłowski o działce Morawieckiego: To duży temat

Czy można spać na działce ROD? Regulamin mówi wprost

Osoby, które planują dłuższy urlop, zastanawiają się, ile czasu mogą spędzić na działce. Według regulaminu zamieszczonego na stronie Polskiego Związku Działkowców stały pobyt na Rodzinnych Ogródkach Działkowych jest niedozwolony. Działka służy wyłącznie wypoczynkowi, rekreacji i prowadzeniu upraw ogrodniczych, więc zamieszkanie na niej nie jest możliwe.

Mówi o tym również art. 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Przez zamieszkanie, rozumie się "długotrwałe przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych". Nocleg na działce jest więc możliwy, ale tylko wtedy, kiedy nie zamierzamy mieszkać na niej na stałe. Spokojnie możesz więc spędzić tam jedną albo kilka nocy, jeśli jest to forma wypoczynku.

Czy można spać na działce ROD?Czy można spać na działce ROD? Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Czy można stracić działkę ROD? Przepisy jasno to określają

Zamieszkanie na terenie ROD jest równoznaczne z korzystaniem z działki niezgodnie z przeznaczeniem. Stanowi więc podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy, a to znaczy, że stowarzyszenie ogrodowe może nawet odebrać ci działkę. Gdy podpisujesz umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD, zobowiązujesz się do korzystania z gruntu zgodnie z przeznaczeniem, przestrzegania regulaminu oraz uiszczania opłat ogrodowych. Jeśli zarząd wykryje naruszenie, umowa jest wypowiadana z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych nie można też np. palić odpadów, polować oraz myć i naprawiać samochodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.