46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już w blokach startowych

16 godzin temu

Prawie 15 tys. biegaczy jest na listach startowych 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 września. Wydarzenie uczci 100. rocznicę polskiego maratonu. W programie oprócz biegu na królewskim dystansie są m.in. Nice To Fit You Warszawska Dycha oraz impreza dla dzieci pod szyldem Nice To Fit You Mini Maraton.

Wczoraj w Muzeum Gazowni Warszawskiej odbyła się konferencja prasowa, na której obok dziennikarzy pojawili się m.in. organizatorzy sponsorzy tegorocznej edycji biegu oraz goście specjalni.

W tym roku, drugi raz w historii, start, meta Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego i całe miasteczko biegowe będą usytuowane pod Pałacem Kultury i Nauki. W sercu całego wydarzenia stanie Marathon Fan Zone, czyli bezpłatna strefa atrakcji, w której całe rodziny będą mogły aktywnie spędzić czas w atmosferze sportowego święta.

Wszyscy odwiedzający będą mieli okazję odwiedzić strefy sponsorskie z atrakcjami, skorzystać z darmowych badań oraz stoisk edukacyjnych. W strefie Nice To Fit You będzie można skonsultować się z dietetykami, a New Balance zaoferuje testowanie butów oraz wspólną zabawę z DJ-em w punkcie kibicowania obok PGE Narodowego.

Więcej szczegółów dotyczących miasteczka biegacza i stref kibicowania dostępnych jest na stronie: https://nnmaratonwarszawski.com/kibice/

Z brzegiem zepnie drugi bieg

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartuje 29 września o godz. 9:00 z ulicy Świętokrzyskiej. Następnie uczestnicy pobiegną Alejami Jerozolimskimi, mijając Rondo de Gaulle’a z charakterystyczną, kultową dla warszawiaków palmą i skierują się w stronę mostu Poniatowskiego, którą przekroczą Wisłę.

Dalej trasa maratonu poprowadzi przez rondo Waszyngtona w kierunku ulicy Modrzewiowej. Zawodnicy miną PGE Narodowy, by potem mostem Gdańskim wrócić na lewobrzeżną Warszawę i skierować się na północ. Później przebiegną obok Powązek i ruszą ku dynamicznie rozwijającej się Woli, ulicami Obozową i Księcia Janusza, a następnie wkroczą na Bemowo i Bielany.

Ostatnie kilometry trasy poprowadzą Królewską i Mazowiecką — ulicami z zabytkowymi budowlami i nowoczesnymi biurowcami. Na finiszerów czekać będzie meta na ulicy Świętokrzyskiej.

O godz.9:30 na trasę o długości 10 km wystartują uczestnicy Nice To Fit You Warszawskiej Dychy.

fot. Jan Nyka

Szykuje się rekord frekwencji

Wiele wskazuje na to, iż w tym roku w Warszawie padnie rekord frekwencji. Świadczy o tym liczba zapisanych – aż 9 tys. na maraton i dodatkowe 6 tys. na bieg na 10 km. Przypomnijmy, iż przed rokiem Maraton Warszawski ukończyło 5558 zawodników, a na mecie Nice To Fit You Warszawskiej Dychy zameldowało się 3653 biegaczy.

Te liczby mocno kontrastują z pierwszym polskim maratonem, który 100 lat temu odbył się na trasie z Rembertowa do Nieporętu i z powrotem. 2 listopada 1924 roku wystartowało w nim ośmiu zawodników, do mety dotarło tylko trzech. Wśród nich Stefan Szelestowski, który z wynikiem 3:13:10 został pierwszym mistrzem kraju.

Maraton to prawdziwe wyzwanie – zgodzi się z tym zarówno ten, kto go przebiegł, jak i ten, kto jeszcze się na to nie odważył. To jednak nie tylko wyzwanie, ale także fascynująca przygoda, która trwa w Polsce już od stu lat. Mamy niebywały zaszczyt świętować ten jubileusz. Królewski dystans, podobnie jak każdy bieg czy z pozoru nierealne marzenie, stają się osiągalne, gdy zmienimy je w cel i rozłożymy na kroki – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Najmłodsi również będą mieli okazję sprawdzić swoje siły na Nice To Fit You Mini Maratonie, który odbędzie się w sobotę, 28 września, dzień przed głównym biegiem. Uczestnicy zostaną podzieleni na kategorie wiekowe, a dystanse dostosowane będą do ich wieku, co pozwoli każdemu spróbować swoich możliwości na odpowiednim poziomie.

Kto pierwszy przetnie linię mety?

Wśród tegorocznych faworytów Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego znajdują się m.in. broniący tytułu z ubiegłego roku Węgier Levente Szemerei, zwycięzca marcowego półmaratonu Dorian Boulvin z Belgii, Ukraińcy Mykola Nyzhnyk i Vitaliy Szafar, Polacy Mateusz Kaczor oraz Andrzej Rogiewicz, a także urodzony w Etiopii, a reprezentujący w tej chwili Luksemburg Yonas Kinde.

Wśród pań na papierze faworytką jest Izabela Paszkiewicz. Jej głównymi rywalkami będą zawodniczki z Ukrainy: Olga Nyzhnyk i Maryna Nemchenko oraz zeszłoroczna zwyciężczyni, Ewa Jagielska. Być może do wymienionej czwórki dołączy jeszcze Belgijka Karen Van Proeyen.

Natomiast w rywalizacji drużynowej Team!Up Europe, w której liczy się czas jednego mężczyzny i jednej kobiety, udział weźmie trzynaście drużyn, reprezentujących dziewięć państw. Wśród faworytów wymieniane są teamy reprezentujące Polskę, Belgię oraz dwa zespoły z Ukrainy.

Prawie 500 tys. zł zebranych w akcji #BiegamDobrze

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski nie jest zwykłym biegiem, ale wydarzeniem kulturowo-społecznym, które wykorzystuje swoją popularność również po to, aby czynić dobro. Od lat w ramach imprez Fundacji „Maraton Warszawski” odbywa się akcja #BiegamDobrze, której celem jest charytatywna zbiórka na rzecz zaangażowanych w akcję organizacji dobroczynnych. Organizatorzy poinformowali, iż w tym roku biegacze charytatywni zebrali już prawie 500 tys. zł.

fot. Jan Nyka

Z pomarańczowymi numerami startowymi pobiegnie co najmniej kilkuset zawodników. Wśród nich znajdzie się Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka Prasowa w Nationale-Nederlanden, która w maratońskim debiucie dołączy do grupy Spartanie Dzieciom.

W Nationale-Nederlanden wierzymy, iż maraton to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także doskonała okazja, by poprzez wspólne działania realnie pomagać innym. Poprzez inicjatywy „Razem pokonamy maraton” oraz #BiegamDobrze łączymy siły biegaczy, kibiców i naszej firmy, aby wspierać fundacje, które każdego dnia wpływają na poprawę jakości życia ludzi. To pokazuje, jak sport i wspólna inicjatywa mogą mieć znaczący wpływ na społeczeństwo, czyniąc go bardziej wrażliwym i zaangażowanym społecznie – mówiła wczoraj na konferencji prasowej.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. w załączeniu Jan Nyka

Idź do oryginalnego materiału